سئو کلاه سیاه، خطری که سایت شما را تهدید می‌کند

همیشه راه‌حل‌های کوتاه‌مدت که زودتر به نتیجه می‌رسند، جذابیت بالایی دارند. اما وقتی صحبت از راه‌حل‌های کوتاه‌مدت برای سئو سایت می‌شود، باید حواستان به سئو کلاه سیاه این شیطان فریبنده باشد!

باید بدانید که یکسری از تکنیک‌های سئو black hat با ظاهر فریبنده خود شما را به دام می‌اندازند. عاقبت این خواهد بود که موتور جستجوی گوگل با هوش بالای خود، وبسایت شما و زیرآبی‌هایی که رفته‎‌اید را شناسایی کرده و با جریمه کردن، نتیجه کارتان را نشان خواهد داد!

در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با سئو black hat و عواقب آن آشنا کنیم.

در سئو چه اتفاقی می‌افتد؟

SEO مخفف Search Engine Optimization است، که به معنای افزایش مقدار و کیفیت ترافیک وب سایت شما از طریق نتایج موتور جستجو است. برای درک معنای واقعی SEO، بیایید این تعریف را تجزیه و تحلیل کرده و قسمت‌ها مختلف آن را بررسی کنیم:

کیفیت ترافیک:

شما می‌توانید تمام بازدیدکنندگان جهان را به خود جذب کنید، اما ممکن است آن‌ها مخاطبان ارزشمندی نباشند. در حقیقت ممکن است به دنبال معنی دیگری از کلمات کلیدی کسب و کار شما باشند. هدف اصلی این است که بازدیدکنندگانی را جذب کنید که واقعاً به محصولاتی که شما ارائه می‌دهید علاقه مند هستند.

مقدار ترافیک:

هنگامی که افراد وب سایت شما را از طریق موتورهای جستجو پیدا می‌کنند، شما تنها یک کلیک دریافت می‌کنید. پس هرچه مقدار ترافیک بیشتر باشد، بهتر است.

(برای دانستن بیشتر درمورد SEO می‌توانید به مقاله سئو چیست؟ مراجعه کنید.)

نتایج طبیعی:

 تبلیغات بخش قابل توجهی از بسیاری از موتورهای جستجو را تشکیل می‌دهد. ترافیک معمولی یا طبیعی، ترافیکی است که مجبور به پرداخت هزینه بابت آن نیستید.

پس از این توضیح مختصر درباره سئو، نوبت به معرفی سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO) می‌رسد.

 سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO) چیست؟

سئو کلاه سیاه به مجموعه روش‌هایی گفته می‌شود که برای افزایش رتبه سایت یا صفحه در موتورهای جستجو از طریق نقض قوانین خدمات موتورهای جستجو استفاده می‌شود.

اصطلاح “کلاه سیاه” در فیلم‌های غربی ایجاد شده است تا “افراد بد” را از “آدم‌های خوب” که کلاه سفید به سر می‌گذارند متمایز کند (می‌توانید به مقاله SEO کلاه سفید مراجعه کنید). اخیراً، معمولاً برای توصیف هکرهای رایانه‌ای، سازندگان ویروس و کسانی که کارهای غیراخلاقی با رایانه انجام می‌دهند، استفاده می‌شود.

۸ تکنیک خطرناک سئو کلاه سیاه:

اگر کنجکاو هستید، معمول‌ترین اقدامات SEO کلاه سیاه که امروز برای دست‌کاری گوگل استفاده می‌شود را بدانید، فقط به خواندن ادامه دهید، قصد داریم آنها را در این مقاله فاش کنیم!

در دنیای سئو، سیاست‌‌های روشنی را برای دنبال کردن داریم. قوانینی برای ایجاد یک محیط مفید، مرتبط و ایمن و اطمینان از کیفیت تجربه کاربر وضع شده است. رتبه‌بندی بالا مستلزم همگام‌سازی با روند فعلی و تغییر روند SEO و تنظیم مداوم روش شما متناسب با هر بروزرسانی الگوریتم جدید است.

در طرف دیگر، افرادی هستند که سعی می‌کنند بدون رعایت هیچ قانونی، از موتورهای جستجو پیشی بگیرند و ترافیک طبیعی را به وب سایت‌های خود بیاورند.

این جنبه تاریک SEO است.

  • سئو کلاه سیاه با بکلینک های خریداری شده

خرید بک لینک برای سئو مزایای انکارناپذیری دارد. اول از همه اینکه آسان است. پس از انجام معامله، دیگر نیازی به تولید محتوای با کیفیت نیست. در مرحله دوم، متن به‌عنوان یک عامل رتبه بندی قوی Google، با توجه به تنظیمات مشتری انتخاب می‌شود. این دلایل برای دستکاری در رتبه‌بندی موتور جستجو کافی است، به همین دلیل این روش SEO به عنوان یک کلاه سیاه طبقه بندی می‌شود.

  • نظرات اسپم Spam:

آیا تا به حال شاهد این وضعیت بوده‌اید که یک نظر تازه ارسال شده در وب سایت شما با پیام بی ارزش و پیوند تبلیغاتی غیر مرتبطی همراه باشد؟ به این نظرات «اسپم» گفته می‌شود.

نظرات اسپم برای ایجاد لینک‌های رایگان است. پیوندهایی که از این طریق بدست می‌آورید، صد در صد ناکارآمد هستند و اهداف سئو را منتقل نمی‌کنند. پس این موضوع به این معناست که این روش اتلاف وقت واقعی باشد.

با این وجود، در حال حاضر یکی از محبوب ترین روش‌های کلاه سیاه است. این کار همیشه به صورت دستی انجام نمی شود. ابزارهای مختلفی برای قراردادن خودکار نظرات اسپم در سراسر وب در دسترس است.

راه حل چیست؟

اگر وبلاگ شما این امکان را دارد که خوانندگان نظرات خود را ثبت کنند، اما هیچ کنترلی رو آن صورت نمی‌گیرد، دیر یا زود نظرات اسپم را دریافت می‌کنید. این امر تأثیر منفی بر روی کاربران می‌گذارد و کیفیت تجربه کاربر را پایین می‌آورد. به همین دلیل بهتر است قبل از اینکه نظرات ناخواسته باعث شود خوانندگان شما احساس ناراحتی کنند، جلوی آن را بگیرید.

در نظر داشته باشید، نظرات اسپم همچنین باعث می‌شود وبلاگ شما غیرحرفه ای به نظر برسد. به همین دلیل است که باید صبور باشید و نظرات را پس از فیلتر کردن اسپم با استفاده از پلاگین‌های مسدود کننده تأیید و منتشر کنید.

  • مطالب تکراری:

همانطور که از نامش پیداست، به روش معروف “کپی و چسباندن”  اشاره دارد و بدین معنی است که محتوای کپی شده از منابع مختلف دقیقاً با یکدیگر مطابقت دارند یا بسیار شبیه به هم هستند. موتورهای جستجو محتوای منحصر به فرد را ترجیح می‌دهند. به همین دلیل است که وقتی محتوای هدفمند در دامنه‌های مختلف تکثیر می‌شود به‌عنوان یکی از بدترین تکنیک‌های کلاه سیاه شناخته می‌شود.

هنگامی که نتایج مشابهی در لیست Google یافت می‌شود، این نشانه آشکاری از دستکاری در رتبه بندی موتورهای جستجو است و معمولاً منجر به تجربه کاربر ضعیف می‌شود.

  • چرخاندن مقاله:

چرخش مقاله تکنیکی شبیه به موضوع محتوای تکراری است و به طور مداوم محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. این دزدی ادبی سطح بعدی است و شامل استفاده از نرم‌افزار ویژه‌ای است که منبع کپی شده را می‌گیرد و برای استفاده بعدی بعنوان یک پست “جدید” و “منحصر به فرد” دوباره تعریف می‌کند. این اصلاح به طور مؤثری خطر شناسایی دزدی ادبی توسط هر ابزاری را کاهش می‌دهد.

  • پوشاندن (Cloaking):

وقتی واژه cloaking را در نوار جستجوی Google وارد می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ به شما یک نتیجه ارائه می‌شود که در ابتدا cloaking” “را به‌عنوان یک تکنیک موتور جستجو توضیح می‌دهد که محتوای کاملاً متفاوت به کاربر ارائه می‌دهد. یعنی چیزی به کاربر عرضه می‌شود که اصلا انتظارش را نداشته.

در حقیقت، این روش SEO فریبنده تلقی می‌شود زیرا موتورهای جستجو را فریب می‌دهد تا رتبه‌های مورد نظر را برای کلمات کلیدی مورد نظر کسب کند. به علاوه، این نقض دستورالعمل Google Webmaster است، زیرا در بیشتر موارد، به افرادی نامرتبطی خدمات ارائه می‌دهد.

  • صفحات ورودی:

صفحات ورودی، صفحاتی که ادامه مطالب یک صفحه دیگر را نشان می‌دهند یا صفحاتی که تنها هدفشان این است که ترافیک صفحه خاصی را افزایش دهند. این صفحات به طور خاص برای کلمات کلیدی هدفمند بهینه و برای رتبه‌بندی بالا برای سؤالات خاص طراحی شده‌اند. این صفحات ارزش بسیار کمی دارند و فقط برای فریب موتورهای جستجو و انتقال بازدید کننده از یک نتیجه انتخاب شده به یک مقصد غیر مرتبط دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • بمباران کلمات کلیدی یا keyword stuffing:

این روش شناخته شده سئو black hat دیگر مانند گذشته قابل استفاده نیست. اکنون، موتورهای جستجو بسیار هوشمند هستند و نمی‌توانند با این ترفند ساده گول بخورند.

طبق تعریف، چاشنی کلمات کلیدی شامل استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی یکسان در طول یک صفحه است تا بیشترین میزان مشاهده و ترافیک را داشته باشد. محتوای پر شده با کلمات کلیدی طبیعی به نظر نمی‌رسد و به همین دلیل کاربر پسند نیست.

  • متن نامرئی:

قرار دادن این متن مستقیم و نامرئی به معنای اجرای متن سفید، لیستی از کلمات کلیدی، در پس زمینه سفید است. این روش باعث می‌شود کلمات کلیدی کاملاً از دید بازدید کننده قابل مشاهده نباشند، اما موتورهای جستجو هنوز می‌توانند آنها را شناسایی و فهرست‌بندی کنند.

نحوه گزارش سئو کلاه سیاه:

به دو دلیل شما می‌توانید سئو کلاه سیاه را گزارش دهید. یا وب سایت شما از طریق هک، ویروس یا کمپین SEO منفی و پیوندهای اسپم مورد حمله قرار گرفته؛ یا اینکه نتایج وب اسپم را در یک کلمه کلیدی رقابتی مشاهده می‌کنید. یعنی وب سایت شما را در یک کلمه کلیدی نامرتبط رتبه بندی شده است.

برای مورد دوم، می‌توانید از طریق Google Webmaster Tools گزارش اسپم وب را ارسال کنید. لطفاً با احتیاط از این ابزار استفاده کنید. SPAM به معنای موقعیت‌های جستجوی بالاتر از من نیست! گزارش نادرست می‌تواند SEO کلاه سیاه محسوب شود.

چرا باید از SEO کلاه سیاه خودداری کنید؟

تاکتیک‌های SEO Black Hat باعث می‌شود وب سایت شما از سوی گوگل و سایر موتورهای جستجو ممنوع شود. اگرچه ممکن است از طریق افزایش بازدید به سایت شما، موفقیت کوتاه مدت حاصل شود. ولی مجازات‌های Google پیچیده تر شده و می‌توانند تأثیرات مخربی بر رتبه و بازدید شما داشته باشند.

آیا تکنیک‌های SEO کلاه سیاه برای شما مناسب است؟

بستگی دارد: آیا می‌خواهید یک تجارت طولانی مدت ایجاد کنید؟

اگر پاسخ شما مثبت است، باید از هر روشی از SEO Black Hat بپرهیزید. در عوض، شما باید به دنبال روش‌های جایگزین برای بهبود رتبه بندی موتور جستجو باشید.

اصول اولیه سئو را بررسی کنید. شما هر آنچه در مورد تکنیک‌های بهینه سازی موتور جستجو باید بدانید را بیاموزید که باعث ایجاد ترافیک می‌شود و رهنمودهای موتورهای جستجو را نقض نخواهد کرد.

خدمات سئو ماهور وب

برای بیشتر خواندن درمورد تولید محتوا و روش‌های آن و همینطور سئو کلاه سفید می‌توانید به بخش وبلاگ مراجعه کنید.

همچنین برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. ما ارائه خدمات سئو و دیجیتال مارکتینگ همیشه در کنار شما هستیم تا به نتایج دلخواه خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس

!لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

الان در دفتر هستیم!

با ما تماس بگیرید

شماره تماس

پست الکترونیکی

09011892750

درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم