استراتژی بازاریابی برند چیست؟

استراتژی بازاریابی برند، کلماتی هستند که احتمالاً شنیده‌اید. بازاریابی برند روشی است که از طریق تبلیغ برند شما، ارئه خدمات و یا محصولات شما را ارتقا می‌دهد. در این روش داستان خدمات یا محصولات شما، با تأکید بر کل برند شما روایت می‌شود.

استراتژی بازاریابی برند چیست؟

رویکرد خاصی برای ایجاد نام و طرح تجاری، برقراری ارتباطات خلاقانه و انجام فعالیت‌های بازاریابی است که محصول شما را از دیگران متمایز می‌کند. قبل از اینکه سراغ استراتژی بازاریابی برند برویم، بیایید دقیقاً مشخص کنیم که برند تجاری چیست.

ما همچنین برای اطمینان از موفقیت استراتژی شما، تعدادی از بایدها و نبایدهای استراتژی بازاریابی برند را هم در این مقاله برسی می‌کنیم.

برند چیست؟

در گذشته، برند تجاری فقط به قرار دادن برچسب روی دارایی یا محصولات یک شرکت به منظور نشان دادن اینکه متعلق به شما یا شرکت شما است، اشاره داشت. به عنوان مثال گینس را در نظر بگیرید، یکی از شناخته‌ شده‌‌ترین برندهای جهان. آ‌ن‌ها در سال ۱۸۷۶ یکی از اولین شرکت‌هایی بودند که نمادی به نام چنگ را به‌عنوان یک برند تجاری ثبت کردند.

امروزه یک برند قدرتمند به شخصیتی نیاز دارد که در تمام سیستم عامل‌ها، از رسانه‌های اجتماعی گرفته تا بیلبوردها و بسته بندی‌های آن، به طرزی هماهنگ، با مخاطبان خود طنین انداز شود. برند تجاری مدرن را می‌توان هنر نمایندگی هویت یک شرکت از آنچه که هستند، کاری که انجام می‌دهند، سطح کیفی که ارائه می‌دهند، تا شهرت آن‌ها تعریف کرد.

امروزه، شرکت‌ها باید در یک بازار بیش از حد اشباع شده رقابت کنند. با افزایش تبلیغات و گسترش رسانه‌های اجتماعی، اصطلاح “برند” بسیار پیچیده‌تر و غیرقابل لمس‌تر از هر زمان دیگری شده است.

“برند” نشان دهنده هویت یک شرکت است.

شرکت‌های واقعاً موفق، قادر به ایجاد برندی می‌شوند که احساسات خاصی را در مشتریانشان به وجود می‌آورد.

کوکاکولا نمونه کاملی از این موضوع است، زیرا برندی را ساخت که با شادی و لذت پیوند دارد.

همه تبلیغات آن‌ها حول افراد خوشحال، اوقات خوب و به اشتراک گذاشتن لحظات خاص می‌چرخد​​، در حالی که قرمز به عنوان رنگ اصلی مارک آن‌ها استفاده می‌شود توسط مخاطبانشان به عنوان نماد شادی شناخته می‌شود.

شناسایی برند شما امری حیاتی است، زیرا اولین تأثیر چشم انداز شما درباره شرکت را تحت تأثیر قرار داده و شکل می‌دهد.

بازاریابی برند چیست؟

بازاریابی برند،  محصولات یا خدمات شما را به شکلی تبلیغ می‌کند که برند کلی شما را برجسته کند. هدف از بازاریابی برند پیوند هویت، ارزش‌ها و شخصیت شما با مخاطبان است. در اصل، نام تجاری شما پل ارتباطی بین محصول و مشتری شماست. بازاریابی برند فقط این نیست که آرم و نام تجاری خود را در بیشتر مکان‌ها قرار دهید و انتظار ایجاد فروش را داشته باشید. در بسیاری از مواقع، اهمیت استراتژی بازاریابی برند نادیده گرفته می‌شود، زیرا زمان‌بر است. بسیاری از بخش‌های بازاریابی به جای پرورش اهداف بلند مدت که بر کل کسب و کار تأثیر می‌گذارد، مانند ساختن نام تجاری، بر اهداف کوتاه مدت متمرکز هستند.

وقتی نوبت به بازاریابی برند می‌رسد، هدف اصلی آن افزایش آگاهی و دید تجاری و تقویت شناخت برند شما است.

بازاریابی برند چیزی فراتر از تبلیغ است.

در بسیاری از موارد، احساسات نقش مهمی در رفتار مشتری دارند و این دقیقاً همان چیزی است که برندهای موفق هنگام ساختن استراتژی‌های بازاریابی برند خود در ذهن دارند.

“مردم برند های دوست داشتنی، خوش ذوق و انسانی را دوست دارند.”

مخاطبان شما باید بفهمند که رسالت برند شما چیست، ارزش‌های اصلی شما چیست، محصولات شما چه ویژگی و مزایایی دارند. بازاریابی برند سعی می‌کند برند شما را به این اهداف نزدیک کند.

عصر دیجیتال، بازاریابان برند تجاری را قادر ساخته است تا به کانال‌های مختلف ارتباطی دسترسی پیدا کنند و از سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند.

از طرف دیگر، ایجاد روابط با مشتریان هرگز چنین تقاضای زیادی نداشته است.

انتخاب استراتژی بازاریابی برند مناسب، برای یک برند موفق ضروری است، زیرا همه رویکردها برای هر شرکتی جواب نمی‌دهد.

بیشتر  بخوانید: ۷ گام برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

چرا بازاریابی برند ضروری است؟

این نوع بازاریابی در واقع توسعه آگاهی و شناخت برند، قابل اعتماد بودن، قابلیت مشاهده محصول، دسترسی به بازار و شهرت کلی برند شما است. این یک روش برای تبلیغات منحصر به فرد و قابل شناسایی محصول شما برای برجسته کردن نام تجاری شما است. این یک ارزش ویژه برای مشتریان است و نشان می‌دهد چه چیزی شما را از دیگران متمایز می‌کند. در نتیجه، محصولات یا خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهید ارزش بالاتری خواهند داشت.

بازاریابی برند از طریق برقراری ارتباط با هویت و ارزش‌های برند شما، یک هدف بلند مدت را ایجاد می‌کند. یک پایگاه دائماً در حال رشد و وفادار را ایجاد می‌کند. بنابراین، یک استراتژی بازاریابی برند تجاری می‌تواند به شما کمک کند تا از بین رقبا متمایز شوید و تجارت خود را به سطح بالاتری برسانید. همچنین فروش سرسام‌آوری داشته باشید و مشتریان جدیدی را جذب کنید.

اهداف بازاریابی برند

 • آگاهی از برند
 • وفاداری به برند
 • دفاع از برند
 • ارزش ویژه برند
 • تعامل برند
 • هویت و تصویر برند

چه زمانی بازاریابی برند شما موفق است؟

وقتی هدف شما ایجاد خریدارهای دائمی است یا ارتباط با خریدارانی که خریدهای طولانی مدت و گران قیمت مانند وسایل نقلیه را انجام می‌دهند، بازاریابی برند بهترین عملکرد را خواهد داشت. دلیل این امر این است که یک برند مشخص باعث ایجاد شناخت می‌شود و احساس متمایزی از آن را ایجاد می‌کند که برای همیشه در ذهن مخاطب شما خواهد ماند.

هرچه در استراتژی بازاریابی برند خود دقیق‌تر باشید، احتمال پیشرفت در اجرای این استراتژی‌ها بیشتر است.

در اینجا سه ​​سؤال وجود دارد که هر کسب و کاری هنگام تنظیم استراتژی بازاریابی برند خود باید به آن‌ها پاسخ دهد:

 • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟
 • هدف اصلی برند شما چیست؟
 • برند شما موفقیت را چگونه تعریف می‌کند؟

درک پاسخ این سؤالات ساده به شما کمک می‌کند اهداف خود را تعیین کنید. چگونه باید با مخاطبان صحبت کنید و چگونه موفقیت خود را ارزیابی کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۳ راه کار ساده برای افزایش فروش آنلاین

استراتژی‌های بازاریابی برند

 استراتژی بازاریابی برند، رویکرد کلی است که شما برای ارتقا برند خود و شناخته شدن آن انتخاب می‌کنید. اگر یک استراتژی بازاریابی برند به خوبی تعریف و اجرا شود، می‌توانید به نتایج ملموسی برسید. بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی برند براساس مخاطبان هدف، بودجه، کمپین‌های بازاریابی وجود دارد، اما ما در زیر به رایج‌ترین موارد اشاره خواهیم کرد.

 • تشخیص برند
 • شخصی‌سازی برند
 • نگرش برند
 • استراتژی “بدون برند”
 • پسوند برند
 • برچسب خصوصی
 • تامین منابع گسترده

بازاریابی برند در پنج گام ساده

بازاریابی برند فقط به غول‌های صنعتی مانند نایک، اپل و مک دونالد اختصاص ندارد. هر برندی، در هر اندازه‌ای، می‌تواند با پنج مرحله ساده آن را انجام دهد.

 • هدف برند خود را درک کنید
 • در مورد بازار هدف خود تحقیق کنید
 • داستان خود را تعریف کنید و بفروشید
 • با رقبا آشنا شوید
 • دستورالعمل‌های تجاری خود را ایجاد کنید
۱٫ هدف برند خود را درک کنید

درک دلیل وجود برند شما هسته اصلی استراتژی بازاریابی برند شما است. این سؤالات را از خود بپرسید تا به شما کمک کند هدف برند خود را مشخص کنید.

 • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟
 • چرا آن‌ها به شما اعتماد می‌کنند؟
 • برند شما چه حسی در آن‌ها ایجاد می‌کند؟
 • برند شما چه چالشی را حل می‌کند؟
 • رقبای شما چه کسانی هستند؟
 • داستان پیشینه برند شما چیست؟ در وهله اول چرا ایجاد شده است؟
 • اگر برند شما شخص بود، آن چه کسی بود و چرا؟

این اولین قدمی است که شما شروع به تعریف نحوه ظاهر و احساس برند خود می‌کنید. این به معنای انتخاب پالت رنگ، تایپوگرافی و تصاویر برند شما است.

۲٫ در مورد بازار هدف خود تحقیق کنید

با ایجاد شخصیت برای مشتری، متوجه شوید که مشتری شما چه کسانی هستند. شخصیت مشتری تصویری جامع از خریدار عالی شماست. این به شما کمک می‌کند با مخاطبان خود ارتباط عاطفی برقرار کنید. به عنوان مثال، اگر وسایل نقلیه ارزان قیمت می‌فروشید، ممکن است شخصیت مشتری شما یک دانشجوی دختر ۱۸- ۲۵ ساله باشد که به دنبال اولین اتومبیل خود است. هنگام ساخت شخصیت مشتری خود، از خود سؤالاتی مانند این موارد را بپرسید:

 • این شخص چند سال دارد؟
 • آیا آن‌ها متأهلند؟
 • آن‌ها کجا زندگی می‌کنند؟
 • شغل شما چیست؟
 • آن‌ها هر روز چه کاری انجام می‌دهند؟
 • سوابق تحصیلی آن‌ها چیست؟
 • آخرین خرید آن‌ها چه بوده و دوست دارند از کجا خرید کنند؟
 • آن‌ها به چه چیزی اهمیت می‌دهند؟
 • چه چیزی از محصول یا خدمات من نیاز دارند؟
۳٫ داستان خود را تعریف کنید و بفروشید

با ایجاد پیام مناسب می‌توانید داستان برند خود را بفروشید. داستانی که می‌سازید و می‌فروشید برند شما را با مخاطب هدف شما ارتباط می‌دهد، وفاداری را تشویق می‌کند و به یادآوری برند شما کمک می‌کند. وقت بگذارید تا واقعاً داستانی جذاب بسازید که دارای همان عناصر رمان یا فیلم مورد علاقه شما باشد: شخصیت‌ها، درگیری‌، وضوح.

داستان لازم نیست دراماتیک باشد. می‌تواند به همین سادگی باشد که پدربزرگ و مادربزرگ شما ۵۰ سال پیش تصمیم به راه‌اندازی یک نانوایی در شهر گرفته. کسب و کار و دستورالعمل محبوب آن‌ها را برای چندین نسل منتقل کنید. شما می‌توانید برای تهیه کیک‌ها و شیرینی‌های نمادین آن‌ها با تمام مواد ارگانیک، سالم به جامعه برسید، کالاهای پخته خوشمزه. با یک داستان عالی توجه بازار را به خود جلب کنید، سپس با تعامل با برند خود اجازه دهید آن‌ها بخشی از داستان باشند.

۴٫ با رقبا آشنا شوید

درست مانند شناختن مخاطبان خود، شناختن رقبا نیز به همان اندازه مهم است. درباره آن‌ها تحقیق کنید، مشخص کنید که شما چه تفاوتی با آن‌ها دارید، سپس روی این تفاوت در پیام‌های بازاریابی خود تمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر رقیب شما ارزان‌ترین شناخته شده است، ممکن است بخواهید در ارتباطات خود به این مسئله بپردازید که چرا کیفیت از قیمت مهم‌تر است.

۵٫ دستورالعمل‌های تجاری خود را ایجاد کنید

وقتی برند و مخاطب خود را درک کردید، به این فکر کنید که چگونه آن‌ها را به  بازاریابی خود متصل کنید. دستورالعمل‌های برند خلاق جایی است که شما در آن آرم، رنگ، قلم، صدا و موارد دیگر را پوشش خواهید داد. این به هر طراح و بازاریابی که با آن کار می‌کنید کمک می‌کند تا داستان برند خود را بازگو کرده و پیام خود را به بهترین شکل ارائه دهند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

هنگام تدوین استراتژی بازاریابی تجاری، باید از سه چیز اجتناب کنید

هنگامی که در حال توسعه استراتژی بازاریابی برند خود هستید، اطمینان حاصل کنید که از این مشکلات جلوگیری می‌کنید:

۱٫ از بررسی رقبای خود صرف نظر کنید

تصور کنید که یک استراتژی بازاریابی برند ایجاد کرده و پیام‌های خود را در قالب مواد بازاریابی ارائه میدهید، فقط متوجه می‌شوید که رقیب شما قبلاً کار مشابهی انجام داده است. این اتفاق خیلی زیاد می‌افتد و بهترین و تنها راه جلوگیری از آن تحقیق كامل درباره آنچه كه بقیه افراد صنعت شما قبل از شروع كار انجام می‌دهند است.

۲٫ داشتن خلاقیت ناسازگار

اجرای هر نوع خلاقیت متفاوتی در هر بار مراجعه به بازار با ارتباطی متفاوت ممکن است جالب به نظر برسد، اما در واقع برای مخاطبان شما گیج کننده است و به برند شما آسیب می‌رساند. به عنوان مثال، اگر صاحب یک زنجیره برگر هستید، نمی‌خواهید همزمان با تبلیغات متحرک درباره مواد تشکیل دهنده خود، یک ویدیوی حمایت از افراد مشهور را هم پخش کنید. برای مخاطب شما گیج کننده است زیرا آن‌ها سعی می‌کنند برند شما را تشخیص دهند. سازگاری صدا در کانال‌ها نیز به همین صورت است. وقتی از طریق تبلیغ چاپی یا ویدیویی با مخاطبان خود صحبت کنید، باید مطمئن شوید که صدای شما همیشه مانند برند  شما است.

۳٫ فقدان دید طولانی مدت

بدون اهداف و مأموریت تجاری، استراتژی بازاریابی برند شما متمرکز نخواهد شد و ممکن است فاقد جهت باشد. مهم است که بدانید به جای اینکه فقط اهداف کوتاه مدت داشته باشید، می‌خواهید در بلند مدت به چه چیزهایی دست پیدا کنید. نمونه‌ای از یک هدف بلند مدت ممکن است گسترش در سطح بین المللی، آوردن محصولات جدید به بازار یا ایجاد حضور گسترده در شبکه‌های اجتماعی باشد.

بازاریابی با برند خوب کلید اصلی یک تجارت موفق است

به یاد داشته باشید، چه بخواهید حرکتی مانند اپل ایجاد کنید، چه داستانی مانند نایک تعریف کنید و چه برند عالی مانند مک‌دونالد داشته باشید، هرچه دقت بیشتری در انتخاب استراتژی بازاریابی برند خود داشته باشید، ایجاد، راه‌اندازی و رشد شما ساده‌تر خواهد بود.

خدمات دیجیتال مارکتینگ ماهور وب

اگر به تازگی کار خود را شروع کرده‌اید یا می‌خواهید برند خود را احیا کنید، ایجاد یک استراتژی بازاریابی برند را در بالای لیست کارهای خود قرار دهید. برای این کار و دریافت مشاوره می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس

!لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

الان در دفتر هستیم!

با ما تماس بگیرید

شماره تماس

پست الکترونیکی

09011892750

درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم