راهنمای کامل تحقیقات بازار

مصرف کنندگان امروز می‌توانند در مورد محصول یا خدمات شما تحقیق کنند. آیا شما استراتژی بازاریابی خود را با خرید مصرف کنندگان امروزی تطبیق داده‌اید؟ برای انجام این کار، شما باید درک عمیقی از خریداران، بازار خاص خود و آنچه در تصمیمات خرید و رفتار مخاطب شما تأثیر می‌گذارد، داشته باشید. اگر تازه وارد تحقیقات بازار شده‌اید، این راهنما طرحی برای انجام مطالعه دقیق بازار، مخاطبان هدف، رقابت و موارد دیگر به شما ارائه می‌دهد.

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار فرآیند جمع‌آوری اطلاعات در مورد شخصیت‌های خریداران، مخاطبان هدف و مشتریان کسب و کار شما برای تعیین میزان موفقیت و موفقیت محصول یا خدمات شما در بین این افراد است.

چرا تحقیقات بازار انجام می‌شود؟

تحقیقات بازار به شما این امکان را می‌دهد تا خریدار خود را در جایی که قرار دارد ملاقات کنید. هرچه دنیای ما (چه دیجیتال و چه آنالوگ) بزرگ‌تر می‌شود، توجه بیشتری نیز می‌طلبد. با درک مشکلات خریدار و فهمیدن نقاط ضعف کار خود می‌توانید راه‌حل‌های مناسبی نیز برای آن‌ها ارائه کنید.

همچنین این کار بینش متنوعی از مواردی را که در نتیجه کار شما تأثیر می‌گذارد، فراهم می‌کند از جمله:

 • جایی که مخاطبان و مشتریان شما تحقیقات مربوط به محصولات یا خدمات خود را انجام می‌دهند
 • مخاطبان شما به دنبال کدام یک از رقبای شما برای کسب اطلاعات یا خرید هستند
 • آنچه در کسب و کار شما و از نظر خریدار شما رواج دارد
 • چه کسانی بازار شما را تشکیل می‌دهند و چه چالش‌هایی دارند
 • آنچه در خرید و تبادل در بین مخاطبان هدف شما تأثیر می‌گذارد

همان‌طور که شروع به تحقیقات بازار خود می‌کنید، احتمالاً در مورد تحقیقات اولیه و ثانویه بازار خواهید شنید.

بنابراین، بیایید تعاریف این دو دسته را در ادامه بیان کنیم. سپس، انواع مختلف تحقیقات بازار را در بخش زیر بررسی خواهیم کرد.

تحقیقات اولیه و ثانویه

 • تحقیقات اولیه

تحقیقات اولیه عبارت است از دستیابی به اطلاعات دست اول در مورد بازار شما و مشتریان شما. تحقیقات اولیه بازار معمولاً در یکی از دو دسته زیر قرار می‌گیرد: تحقیقات اکتشافی و تحقیق خاص.

 • تحقیقات اولیه اکتشافی

این نوع تحقیقات اولیه در بازار کمتر به روندهای قابل اندازه‌گیری مشتری و بیشتر به مشکلات احتمالی مربوط می‌شود که ارزش یک تیم را دارد. به‌طور معمول به‌عنوان اولین مرحله قبل از انجام هر تحقیق خاصی انجام می‌شود و ممکن است شامل مصاحبه یا نظرسنجی پایان باز با تعداد کمی از افراد باشد.

 • تحقیقات اولیه خاص

تحقیقات اولیه خاص بازار، اغلب تحقیقات اکتشافی را دنبال می‌کند. برای غرق شدن در موضوعات یا فرصت‌هایی که کسب و کار قبلاً مهم تشخیص داده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تحقیقات خاص، مشاغل می‌توانند بخش کوچک‌تر یا دقیق‌تری از مخاطبان خود را هدف بگیرند.

 • تحقیقات ثانویه

تحقیق ثانویه در تحقیقات بازار، کلیه داده‌ها و سوابق عمومی است که شما برای نتیجه‌گیری در اختیار دارید. تحقیقات ثانویه به‌ویژه برای تحلیل رقبای شما بسیار مفید است. عمده‌ترین منابع اصلی تحقیقات ثانویه شامل موارد زیر است:

 • منابع عمومی

این منابع در هنگام انجام تحقیقات ثانویه، اولین و در دست رس‌ترین لایه از مطالب شما هستند. آمار دولت یکی از متداول‌ترین انواع منابع عمومی است.

 • منابع تجاری

این منابع غالباً به‌صورت گزارش‌های بازار، ارائه می‌شوند. از آنجا که این اطلاعات قابل حمل و توزیع هستند، دانلود آن معمولاً هزینه‌بر است.

 • منابع داخلی

منابع داخلی بیشتر از چیزی که به نظر می‌آید برای حمایت از تحقیقات بازار اعتبار دارند. چرا؟ چون این داده‌های بازار را شما سازمان‌دهی کرده‌اید.

درآمد متوسط ​​به ازای هر فروش، نرخ نگهداری مشتری و سایر داده‌های تاریخی در مورد سلامت حساب‌های قدیمی و جدید همه می‌توانند به شما کمک کنند تا در مورد آنچه که در حال حاضر خریداران شما می‌خواهند، نتیجه بگیرید.

بیشتر بخوانید: راهکارهای جادویی برای افزایش فروش سایت

اکنون که این دسته بندی‌های گسترده تحقیقات بازار را بررسی کردیم، بیایید انواع مختلف تحقیقات بازار را که می‌خواهید انتخاب کنید بررسی کنیم.

انواع تحقیقات بازار

 1. مصاحبه‌ها
 2. گروه‌های تمرکز
 3. تحقیقات استفاده از محصولات / خدمات
 4. تحقیق مبتنی بر مشاهده
 5. تحقیقات شخصیت خریدار
 6. تحقیقات تقسیم بازار
 7. تحقیقات قیمت گذاری
 8. تحقیقات تجزیه و تحلیل رقابتی
 9. تحقیقات رضایت و وفاداری مشتری
 10. تحقیق درباره آگاهی از برند
 11. تحقیقات کمپین

۱٫ مصاحبه‌ها

مصاحبه‌ها امکان گفتگوهای رو در رو (حضوری و مجازی) را فراهم می‌کنند، بنابراین می‌توانید هنگام انجام این کار زبان بدن مصاحبه شونده خود را تماشا کنید.

۲٫ گروه‌های متمرکز

گروه‌های متمرکز تعداد انگشت شماری از افراد با دقت انتخاب شده را در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید محصول خود را آزمایش کنید. یک نسخه نمایشی را تماشا کنید، بازخورد بدهید و یا به سؤالات خاصی پاسخ دهید.

۳٫ تحقیق در مورد استفاده از محصول / خدمات

تحقیقات مربوط به استفاده از محصول یا خدمات، بینشی در مورد چگونگی و دلیل استفاده مخاطبان از محصول یا خدمات شما و ویژگی‌های خاص آن، ارائه می‌دهد. همچنین این نوع تحقیقات بازار به شما ایده استفاده از محصول یا خدمات برای مخاطبان هدف خود را می‌دهد.

۴٫ تحقیق مبتنی بر مشاهده

تحقیقات مبتنی بر مشاهده به شما امکان می‌دهد که آرام بنشینید و روش‌های استفاده مخاطبان هدف خود از محصول یا خدمات خود را ببینید.

۵٫ تحقیقات پرسونا خریدار

تحقیقات مربوط به شخصیت خریدار، نگاهی واقع‌بینانه به شما می‌دهد که چه کسی مخاطبان شما را تشکیل می‌دهد. چالش‌های آ‌ن‌ها چیست، چرا آن‌ها محصول یا خدمات شما را می‌خواهند و آنچه که از کسب‌وکار و برند شما نیاز دارند و موارد دیگر.

۶٫ تحقیقات تقسیم بازار

تحقیقات تقسیم بازار به شما امکان می‌دهد مخاطبان هدف خود را بر اساس ویژگی‌های خاص و مشخص در گروه‌های مختلف دسته‌بندی کنید.

۷٫ تحقیقات قیمت‌گذاری

تحقیقات قیمت‌گذاری به شما ایده می‌دهد که محصولات یا خدمات مشابه در بازار شما برای چه چیزی می‌فروشد. قیمت مناسب شما برای لیست کالای شما چیست یا خدمات در همه این اطلاعات به شما کمک می‌کند استراتژی قیمت‌گذاری خود را تعریف کنید.

۸٫ تجزیه و تحلیل رقابتی

تجزیه و تحلیل‌های رقابتی ارزشمند هستند زیرا به شما درک عمیقی از رقابت در بازار و صنعت خود می‌دهند. شما می‌توانید در مورد آنچه در صنعت شما به‌خوبی انجام می‌شود، برای ادامه کار و پیشی گرفتن از کدام یک از رقبای خود باید بفهمید و اینکه چگونه می‌توانید به‌وضوح خود را از رقابت جدا کنید.

۹٫ تحقیق در مورد رضایت و وفاداری مشتری

این تحقیق به شما کمک می‌کند تا مؤثرترین راه‌های ایجاد لذت در مشتریان را کشف کنید.

۱۰٫ تحقیق درباره آگاهی از برند

تحقیق درباره آگاهی از برند به شما در مورد آنچه مخاطبان هدف شما از برند شما می‌دانند و تشخیص می‌دهند، می‌گوید.

۱۱٫ تحقیقات کمپین

تحقیق در مورد کمپین شامل بررسی فعالیت‌های گذشته شما و تجزیه و تحلیل موفقیت آن‌ها در بین مخاطبان هدف و مشتریان فعلی شما است. این کار نیاز به آزمایش و سپس فرو رفتن عمیق در آنچه به مخاطبان شما رسیده و مورد توجه قرار گرفته است دارد؛ بنابراین می‌توانید این عناصر را برای فعالیت‌های آینده خود در ذهن داشته باشید و جنبه‌هایی را که بیشتر از همه برای آن افراد مهم است، انجام دهید.

 در اینجا چگونگی انجام تحقیقات بازار گام به گام آورده شده است.

مراحل انجام تحقیقات بازار

 • شخصیت خریدار خود را تعریف کنید.
 • برای مشارکت در یک گروه شخصیتی مشخص کنید.
 • سؤالات تحقیق را برای شرکت‌کنندگان در تحقیقات بازار خود آماده کنید.
 • رقبای اصلی خود را لیست کنید.
 • یافته‌های خود را خلاصه کنید.

خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ ماهور وب

برای خواندن و دانستن بیشتر درباره بازاریابی و روش‌های آن می‌توانید به وب سایت ما سری بزنید و در قسمت وبلاگ با دنیای بازاریابی آشنا شوید. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس

!لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

الان در دفتر هستیم!

با ما تماس بگیرید

شماره تماس

پست الکترونیکی

09011892750

درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم