دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی چیست؟

خوب یا بد، اینترنت انقلابی در نحوه تجارت امروز ما ایجاد کرده است. بازاریابی تلفنی، تبلیغات چاپی و بیلبوردها برای دهه‌ها بر صنعت تبلیغات مسلط بودند، اما اکنون همه چیز در مورد رسیدن به بازار هدف شما به صورت آنلاین است. بنابراین باید همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ را بدانید!

بازاریابی دیجیتال، بازاریابی آنلاین، تبلیغات اینترنتی … یا هر عنوان دیگری که برای آن انتخاب می‌کنید، این روزها جزو یکی از مهم‌ترین بخش‌های کسب و کار شما است. به هرحال، استفاده از اینترنت در طول دهه گذشته بیش از دو برابر شده و این تغییر بر نحوه خرید محصولات و تعامل مردم با مشاغل تأثیر گسترده‌ای گذاشته است.

بنابراین قبل ازاین که در مورد انواع دیجیتال مارکتینگ صحبت کنیم، بگذارید ابتدا بفهمیم بازاریابی دیجیتال چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال مانند هر نوع بازاریابی دیگر راهی برای ارتباط با مشتریان بالقوه شما و تأثیرگذاری بر روی آنها است. تفاوت اصلی آن با بازاریابی سنتی این است که در بازاریابی دیجیتال، شما با مشتری به صورت آنلاین ارتباط برقرار می‌کنید و بر آنها تأثیر می‌گذارید. دیجیتال مارکتینگ یک اصطلاح است که شامل همه انواع فعالیت‌های بازاریابی است که از طریق کانال‌های دیجیتال انجام می‌شود. این شامل رایانه‌ها، تلفن‌های همراه و سایر وسایل الکترونیکی می‌شود.

در دهه گذشته، بازاریابی دیجیتال به یک جز حیاتی در استراتژی کلی بازاریابی تبدیل شده است. دیجیتال مارکتینگ طیف گسترده‌ای از تاکتیک‌ها و فن آوری‌های بازاریابی را در برمی‌گیرد که برای دسترسی آنلاین به مصرف کنندگان استفاده می‌شود.

انواع بازاریابی دیجیتال

در این مقاله قصد داریم تا شما را با صفر تا صد دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم ویکی از مواردی که باید از آن آگاه باشید، انواع دیجیتال مارکتینگ است.

تبلیغات به ازای هر کلیک PPC

PPC یا Pay-per-click نوعی تبلیغات در موتورهای جستجو مانند Google و Bing است. این روش راهی برای انتقال صفحه وب شما به بالای صفحات نتایج موتور جستجو از طریق پرداخت هزینه است. هر بار که روی یکی از تبلیغات شما کلیک می شود، حساب شما‌ شارژ می‌شود. هزینه هر تبلیغ به نمره کیفیت وب سایت شما و کلمه کلیدی انتخابی بستگی دارد. PPC می‌تواند یک راه حل کوتاه مدت باشد.

از طریق پیشنهاد قیمت برای کلمات کلیدی در برابر رقبا، تبلیغ شما در نتایج جستجوی مرتبط ظاهر می‌شوید و در صورت کلیک کاربر بر روی تبلیغ شما، هزینه آن از شما دریافت می‌شود.

بازاریابی دیجیتال با بهینه سازی موتور جستجو SEO

ما در گروه ماهور وب می‌توانیم روی بهینه سازی وب سایت شما و محتوای موجود در آن برای موتورهای جستجوکار کنیم. محتوای شما توسط ربات های موتور جستجو دنبال می‌شود تا داده ها را جمع آوری کرده و در بایگانی موتور جستجو فهرست‌بندی کند. سپس، هنگامی که از یک عبارت جستجوی مرتبط استفاده می‌شود، Google سایت شما را معرفی می‌کند. رتبه بندی مشخص می‌کند که سایت شما تا چه اندازه با عبارت جستجوی کاربر مرتبط است. هدف این است که در ۳ پیشنهاد اول قرار بگیرید.

سئو یک استراتژی در حال انجام است و هرچه بیشتر روی آن سرمایه گذاری کنید، نتایج بیشتر و بهتری به دست می‌آورید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به بخش ‌وبلاگ ما مراجعه کنید.

بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی SMM

با رشد سیستم عامل‌های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام، مشاغل آنلاین نیاز به سرمایه گذاری در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دارند تا بتوانند طرفداران خود را افزایش دهند. بسته به نوع شغل شما، یک شبکه اجتماعی برای شما وجود دارد.

هدف این است که از طریق کمپین‌های مشابه و تبلیغات هدفمند، به دنبال کسب و کار بیشتر از طریق این سیستم عامل‌ها، طرفداران خود را در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهید. سایت‌هایی مانند فیس بوک اطلاعاتی راجع به علاقه مندی‌ها و علایق شما و همچنین عوامل شخصی مانند سن، موقعیت مکانی و غیره جمع آوری می‌کنند. همه این اطلاعات در اختیار کاربران تجاری فیس بوک است تا تبلیغات هدفمندی را برای نمایش ایجاد کنند. این تبلیغات می‌تواند برای تبلیغ محصولات، خدمات و یا جلب کاربران برای “پسندیدن” صفحه شما و به روز نگه داشتن آنها در مورد پست‌های شما استفاده شود.

SMM می‌تواند سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت باشد. در حالی که حفظ رسانه‌های اجتماعی مهم است، اما استفاده از تبلیغات هدفمند از طریق این سرویس لازم نیست که برای همیشه ادامه یابد. در غیر این صورت ممکن است هزینه زیادی داشته باشد.

بازاریابی از طریق تولید محتوا

بازاریابی محتوایی یکی از بهترین انواع غیر مستقیم بازاریابی دیجیتال است. این روش فقط به معنای عرضه مستقیم محصولات و خدمات به مشتریان نیست، بلکه ایجاد محتوای غنی و ارزشمندی است که اطلاعات مشتری را افزایش می‌دهد. برخی از بزرگترین برندهای جهان به طور فعال وبلاگ‌ها، تصاویر و فیلم‌های سرگرم کننده وآموزنده مربوط به تجارت خود را نیز ارسال می‌کنند. این چیزی است که تجارت شما را به عنوان یک برند معرفی میکند و اساساً باعث می‌شود مشتریان، شما را بیشتر دوست داشته باشند.

از طریق ارسال وبلاگ‌ها، فیلم‌ها و تصاویر، شما یک مشتری وفادار ایجاد می‌کنید، که برای هدف خود از سایت شما بازدید می‌کنند. اعم از محتوای آموزنده در مورد دانش یا تجارت شما، دانش مشترک شما، از تلاش شما برای هر وبلاگ یا ویدیویی که ارسال می‌کنید قدردانی می‌کنند. این در مورد گوش دادن به نیازهای مشتری شما و تولید خواسته‌های اوست. اگر محتوای شما به اندازه کافی ارزش اشتراک‌گذاری داشته باشد، می‌تواند به ایجاد ترافیک و تجارت بالقوه بیشتر کمک کند.

بازاریابی محتوا باید یک سرمایه گذاری بلند مدت باشد و مانند سئو باید به طور مداوم روی آن کار شود تا نتیجه دهد.

یکی دیگر از مزایای بازاریابی محتوا این است که ارتباط خوبی با تمام روش‌های بازاریابی دیجیتال دارد. محتوای خوب باید پایه و اساس استراتژی بازاریابی آنلاین شما باشد.

به عنوان مثال، شما می‌توانید مقالاتی بنویسید که دارای کلمات کلیدی مهم برای سئو باشد، می‌توانید پست‌های بسیار جذابی برای اینستاگرام و فیس بوک ایجاد کنید. حتی یک کد QR ایجاد کنید تا در محصولات بازاریابی سنتی خود قرار دهید. به این ترتیب، همه به سایت شما پیوند دارند. همچنین، خریداران می‌توانند در مورد محصولات یا خدمات شما اطلاعات بیشتری کسب کنند.

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

اگر بخواهید همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ را بدانید، قطعا باید با ایمیل مارکتینگ آشنا شوید. بازاریابی از طریق ایمیل راهی عالی برای دستیابی به مشتریان شما، تعامل با آنها پس از خرید و یا حتی ارسال خبرنامه برای آنها است. این روش، بازاریابی مستقیم است که اطلاعات، پیشنهادات، مقالات وبلاگ‌ و … را مستقیماً به صندوق ورودی ایمیل افراد می‌فرستد. البته باید دقت کنید که محتوای ایمیل به اندازه کافی جذاب باشد تا افراد به باز کردن آن ترغیب شوند.

با استفاده از لیست پستی موجود خود، می‌توانید لیستی از گیرندگان برای ایمیل خود ایجاد کنید. چه برای بازاریابی مجدد باشد و چه برای به روزرسانی آنها، باید ایمیل صحیح را برای افراد مناسب ارسال کنید. پس از تصمیم گیری در مورد پستی که می‌خواهید ارسال کنید، می‌توانید برای ارسال نامه به لیست پستی خود، یک ایمیل با مارک تجاری طراحی کنید. این می‌تواند به بازدید بیشتر از سایت شما کمک کند یا حتی می‌توانید برخی از محصولات با کد تخفیف منحصر به فرد را به فروش برسانید.

بازاریابی از طریق ایمیل معمولاً کوتاه مدت در نظر گرفته می‌شود اما می‌تواند به‌عنوان استراتژی بلند مدت هم مورد استفاده قرار گیرد. اگر برای مدت کوتاهی کدهای تخفیف منحصر به فرد ارسال می‌کنید، این می‌تواند یک راه حل کوتاه مدت برای افزایش فروش باشد. یا اگر می‌خواهید وبلاگ یا خبرنامه ارسال کنید، برای افزایش بازدید وب سایت خود، می‌توان از آن به مدت طولانی استفاده کرد. فقط هر روز ایمیل بعد از ایمیل ارسال نکنید، مردم این را دوست ندارند.

بازاریابی از طریق موتور جستجو SEM

SEM یا بازاریابی موتور جستجو به طور کلی هم کارهای PPC و هم SEO را پوشش می‌دهد. ایجاد ترافیک برای وب سایت خود از طریق موتورهای جستجو کار ساده‌ای نیست، به همین دلیل است که SEO و PPC تلاش می‌کنند تا ترافیک گفته شده را از دو طریق پولی و غیر پولی بررسی کنند. PPC تبلیغات پرداخت شده و سئو که ایجاد ترافیک وب سایت موثر است. این بدان معنا نیست که کار SEO رایگان است.

کلمات کلیدی در پایه و اساس هر استراتژی بازاریابی موتور جستجو نهفته است. در ابتدا باید کلمات کلیدی مرتبط با خدمات یا محصولات کسب و کار خود را شناسایی کنید. کلمات کلیدی باید کلماتی باشند که مشتریان احتمالی شما در هنگام جستجو از آنها استفاده کنند. یک راه آسان برای شروع کار با کلمات کلیدی استفاده از Google Keyword Planner است.

بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته یکی از پردرآمدترین انواع بازاریابی دیجیتال است. این شامل مشارکت با یک خرده‌فروش آنلاین است که در آن از هر فروشی کمیسیون بدست می‌آورید.

بازاریابی وابسته از افرادی که در موقعیت “قدرت” هستند استفاده می‌کنند، معمولأ افراد تأثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی یا متخصصان صنعت و غیره. این به شما کمک می‌کند تا در بازاریابی یک محصول یا خدمات به مخاطبان آنها کمک کنید. در سالهای اخیر، سایت‌هایی مانند Instagram و YouTube، محبوبیت بیشتری پیدا کردند. این همکاری‌ها می‌تواند شامل دادن کدهای تخفیف منحصر به فرد، ارسال پست‌های وبلاگ یا جوایز و غیره برای مخاطبان تأثیرگذار باشد تا در اطراف نام تجاری و کسب و کار شما ایجاد هیاهو شود.

این چرخه سرمایه گذاری مستلزم یافتن شخصی با طرفداران زیاد است. این می‌تواند دریک  حوزه اجتماعی یا در یک صنعت باشد. بیشتر آنها یا مبلغی مشخص دریافت می‌کنند یا کمیسیون حاصل از خرید توسط مخاطبانشان را دریافت می‌کنند. آنها برای ایجاد “نمایش” همکاری با شما، پست ها، وبلاگ ها یا ویدیوهایی ایجاد می‌کنند.

اینفلوئنسر یا بازاریابی وابسته می‌تواند یک کمپین کوتاه مدت برای کمک به فروش بیشتر یا افزایش بازدید وب سایت باشد. اینفلوئنسرها معمولاً بیشتر از یک هفته یا کمتر به طور مداوم تبلیغ نمی‌کنند.

بیشتر مطالعه کنید: دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی Viral

آیا  فیلم‌هایی را که بصورت آنلاین مشاهده می‌کنید می‌شناسید؟ خوب، برخی از شرکت‌ها از این موارد به عنوان شکل هوشمندانه بازاریابی استفاده می‌کنند. خواه در همکاری با یک خالق محتوای وایرال محبوب، اینفلوئنسر محبوب رسانه‌های اجتماعی و یا تبلیغات خودشان باشد.ایده بازاریابی وایرال این است که چیزی با موضوع مد روز و یا خنده‌دار ایجاد کنید.

فیلم ها یا تصاویر وایرال به طور غیرمستقیم یک محصول یا خدمات را تبلیغ می‌کنند. اصول بازاریابی وایرال بسیار ساده است. شما یک محتوا ایجاد می‌کنید که به قدری جذاب باشد که کسانی که با آن درگیر می‌شوند می خواهند فوراً آن را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارند.

تعداد زیادی از تأثیرگذاران و سازندگان محتوا وجود دارند که می‌توانند بازاریابی تأثیرگذار را با بازاریابی وایرال ترکیب کنند تا دسترسی به محتوای وایرال شما را به حداکثر برسانند. با این حال، توجه داشته باشید که بازاریابی وایرال یکی از سخت ترین انواع دیجیتال مارکتینگ است، اما دستیابی به آن غیرممکن نیست. اولین گام خوب برای انجام این کار، این است که بدانیم در گذشته کدام مورد کار کرده است و کدام مورد شکست خورده است.

 اگر محتوایی ایجاد کنید که وایرال شود، باعث افزایش آگاهی از نام تجاری خود نیز خواهید شد. همراه با مصرف کنندگان، ارزش‌های مثبت و محتوای وایرال را با تجارت خود مرتبط کنید.

تبلیغات رادیویی

در حالی که قبلاٌ رادیو فقط مبتنی بر امواج رادیویی بود، اکنون دیجیتال است. این بدان معناست که تبلیغات رادیویی اکنون در حوزه بازاریابی دیجیتال قرار می‌گیرد. تبلیغات رادیویی یک روش عالی برای شنیدن تجارت یا نام تجاری شما است و انجام آن با تبلیغات دیجیتال هرگز آسان نبوده است.

اکنون می‌توانید از تبلیغات رادیویی هدفمند برای مکان‌های مختلف استفاده کنید. بنابراین، یک پایگاه محلی یا ملی را هدف قرار دهید. تبلیغات رادیویی شما توسط افراد مختلف قابل شنیدن است. به علاوه تبلیغ در پادکست‌های مختلف هم می‌تواند گزینه خوبی باشد. اپلیکیشن‌های مختلفی برای بررسی پادکست‌ها وجود دارد، مانند شنوتو یا castbox.

تبلیغات تلویزیونی

رادیو تنها چیزی نیست که به سمت دیجیتال رفت. گزینه‌های زیادی برای کسانی که می‌خواهند در تلویزیون تبلیغ کنند، وجود دارد. با این حال، حتی با تغییرات دیجیتالی و چندپارگی اجتماعی تبلیغات تلویزیونی، برخی هنوز تبلیغات ۳۰ ثانیه‌ای را به عنوان یک ابزار تبلیغاتی حیاتی در چند سال آینده در نظر می‌گیرند.

تبلیغات تلویزیونی به عنوان یکی از اجزای اصلی ترکیب کلی بازاریابی باقی مانده است. بهتر است استراتژی خود را بر اساس اطلاعات دموگرافیک مخاطبان و مکانی از محتوای ویدئویی استفاده می‌کنند، تطبیق دهید.

با بهره‌گیری از این هوش ویدئویی، شما می‌توانید مخاطبان خود را با تبلیغات تلویزیونی بیشتری که به طور خاص برای علایق شخصی آنها تأمین می‌شود و در بعضی مواقع بیشترین تأثیر را دارند، هدف قرار دهید.

تبلیغات با موبایل

تبلیغات با موبایل چیزی است که شامل همه انواع بازاریابی دیجیتالی می‌شود که پیشتر ذکر کردیم.  مشاغل در سراسر جهان بیشتر بودجه تبلیغاتی خود را به تلفن همراه منتقل می‌کنند زیرا مصرف کنندگان بیش از هر دستگاه دیگری وقت خود را صرف دستگاه‌های تلفن همراه خود می‌کنند. شما باید به دقت در مورد چگونگی تطبیق استراتژی تبلیغات گسترده خود و بهینه سازی آن برای دستگاه تلفن همراه فکر کنید. از وقفه های سرزده کمتر از هر دستگاه دیگری در تلفن همراه استقبال می‌شود.

هنگامی که همه چیز را آماده کردید، آماده هستید تبلیغ خود را به طیف دستگاه تلفن همراه راه اندازی کنید و آزمایش تبدیل ها را شروع کنید. هنگام اجرای کمپین تبلیغاتی موبایل خود می‌توانید داده ها را با استفاده از معیارهای کلیدی جمع آوری کنید. پس از دانستن اینکه این راهکار مفید است، حتی زمان بیشتری را برای تکمیل استراتژی خود سرمایه گذاری کنید. دانستن جزئیات خوب به شما کمک می‌کند کمپین تبلیغاتی موبایل را تحریک کنید و نرخ تبدیل بالایی داشته باشد. می‌توانید این داده‌ها را از طریق منابعی مانند Google Analytics جمع آوری و تحلیل کنید.

چه زمان و چگونه از انواع مختلف دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

استراتژی‌های مختلف بازاریابی دیجیتال بستگی زیادی به این دارد که شما در کدام مرحله از کسب و کار خود هستید. بنابراین، هنگامی که صحبت از همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ است، باید به این نکته دقت کنید.

برای مشاغل جدید که می‌خواهند مخاطبان خود را گسترش دهند، SEM، رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی وابسته/ اینفلوئنسرها می‌توانند کمک کنند تا به سرعت مخاطبان جدید جذب کنند.

پس از جذب مخاطب، بر ایجاد محتوای ارزشمند و افزایش وفاداری به برند از طریق روش‌هایی مانند بازاریابی از طریق ایمیل تمرکز کنید. این محتوا را با در نظر گرفتن SEO ایجاد کنید تا وب سایت شما همچنان به جذب ترافیک جدید ادامه دهد.

برای انتقال استراتژی بازاریابی دیجیتال خود به سطح بعدی، در یک دوره آموزشی مانند دوره آموزش بازاریابی دیجیتال شرکت کنید. این دوره‌ها تمام اطلاعاتی را که برای ساختن موثرترین استراتژی ممکن نیاز دارید به شما ارائه می‌دهد.

برای کسب و کار شما بهترین روش بازاریابی دیجیتال چیست؟

انتخاب بهترین استراتژی بازاریابی آنلاین برای تجارت شما دشوار است و ممکن است نیاز به آزمون و خطا داشته باشید. یکی از اساسی‌ترین مواردی که باید در نظر گرفت مخاطبان شما هستند. می‌خواهید به چه کسی دسترسی پیدا کنید و آنها کجا به دنبال اطلاعات هستند؟

اگر می‌خواهید توجه مخاطبان زیبایی را به خود جلب کنید که اطلاعات زیادی در مورد این صنعت دارند، باید محتوایی جامع با اطلاعاتی ارزشمند تولید کنید تا بتوانید آنها را به خود جلب کنید.

اگر می‌خواهید مخاطبانی جوان داشته باشید، یکی از مفیدترین ابزارهای موجود، رسانه‌های اجتماعی است. ببینید کدام یک از سیستم عامل‌های بازاریابی دیجیتال در بین مخاطبان مورد نظر شما بیشترین محبوبیت را دارند و بازاریابی را در آنجا شروع کنید.

دیدن نتایج بازاریابی دیجیتال را شروع کنید

وقتی صحبت از مشخص کردن یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ است، هیچ پاسخ درست و واحدی وجود ندارد. هر کسب و کاری الزامات و مخاطبان خاص خود را دارد. همانطور که در این مقاله استراتژی خود را مشخص می‌کنید، مخاطبان خود و نیازهای آنان را در ذهن داشته باشید. با یک استراتژی بازاریابی آنلاین خوب، نتایج را سریع مشاهده خواهید ‌کرد.

دیجیتال مارکتینگ با گروه ماهور وب

بازاریابی دیجیتال بازاریابی آینده است. شاید این مقاله شما را متقاعد کرده باشد که به بازاریابی دیجیتال یا بهبود وضعیت فعلی خود نیاز دارید. در این صورت، برای اطلاع بیشتر از خدمات ماهور وب می‌توانید به قسمت تماس با ما مراجعه کنید. ما علاقه‌مند هستیم که با خدمات بازاریابی دیجیتال به رشد مشاغل کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس

!لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

الان در دفتر هستیم!

با ما تماس بگیرید

شماره تماس

پست الکترونیکی

09011892750

درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم