چگونه سایت دزد محتوا یا scraper رابه گوگل معرفی کنیم؟

سایت‌ دزد محتوا یا Scraper چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را گزارش کرد و علیه آن‌ها اقدام کرد؟اگر کسی یک نسخه جعلی از سایت شما را منتشر کرده باشد، چگونه آن را به گوگل گزارش می‌دهید؟

حتی اگر سایتی با مشخصات بالا داشته باشید که دارای لینک‌های زیادی باشد و از شهرت خوبی برخوردار باشد، باز هم ممکن است از کسی کپی کند. نتیجه اینکه گوگل به جای سایت شما، سایت جعلی را در نتایج جستجوی خود نشان می‌دهد. گوگل در شناسایی این سایت‌ها و حذف آن‌ها بهتر و بهتر شده است. با این حال هنوز هم گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد و این موضوع می‌تواند بسیار نگران کننده باشد.

در این مقاله ما به شما می‌گوییم سایت دزد محتوا یا Scraper چیست. همینطور مراحل مختلفی که می توانید برای حذف آن‌ها از نتایج جستجوی گوگل و حذف کامل آن‌ها از اینترنت انجام دهید را به شما می‌گوییم.

بیشتر بخوانید: سئو کلاه سیاه، خطری که سایت شما را تهدید می‌کند

سایت دزد محتوا یا scrsper چیست؟

سایت دزد محتوا یا scraper  هر وب سایتی است که به طور غیرقانونی و بدون اجازه از محتوای سایتی دیگر “Scraped” یا کپی کرده باشد. این شامل سایت‌هایی است که دارای:

۱٫ کل سایت خود را با استفاده از فریم یا با گرفتن یک کپی واقعی از کد HTML خود کلون کند.

۲٫ با کپی دستی مقالات یا سایر مطالب از سایتی دیگر به بخشی از سایت خود کپی کند.

جای تعجب است که گوگل الگوریتم خوبی برای شناسایی این نسخه‌های جعلی ندارد. بنابراین سؤال بعدی این است که چگونه می‌توان آن‌ها را حذف کرد؟

چگونه می‌توان سایت دزد محتوا یا scraper را از گوگل حذف کرد؟

۱٫  گزارش نقض کپی رایت را در گوگل ثبت کنید.

گوگل قبلاً فرم خاصی را برای گزارش دادن سایت‌ دزد محتوا یا اسکرپر به آن‌ها، طراحی کرده بود. اما اخیراً آن را آفلاین کرده‌اند. اگر سایت شما از بین رفته است، بنابراین توصیه می‌کنیم به جای آن از فرم نقض کپی رایت استفاده کنید. این پیچیده‌تر است. با این وجود می‌توانید گزارش نقض کپی رایت را در صفحه وب زیر ثبت کنید:

https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?hl=en#ts=1115655

گوگل معمولاً این درخواست‌ها را خیلی سریع انجام می‌دهد.

دسته‌بندی خاصی برای سایت دزد محتوا و Scraper وجود ندارد، با این حال ممکن است از ۲ گزینه زیر استفاده شود:

  • من می‌خواهم بدافزار، فیشینگ یا موارد مشابه را گزارش کنم (فیشینگ این است که سعی می‌کند افراد دیگر از اطلاعات حساس مانند داده‌های کارت اعتباری استفاده کنند و این دسته قطعاً برای یک وب سایت تجارت الکترونیک اعمال می شود)
  • من سایتی را پیدا کردم که رفتارهای مشکوکی دارد (این یک دسته کلی است که می توانید انتخاب کنید)

اگر اقدامای که انجام داده‌اید، قبلاٌ انجام شده‌است، شما همچنین می‌توانید این فرم را پر کرده و گزینه زیر را انتخاب کنید:

  • محتوایی که نگران آن هستم قبلاً توسط مدیر وب حذف شده است اما همچنان در میان نتایج جستجو ظاهر می‌شود.

۲٫  یک مرجع متعارف به صفحه اصلی خود اضافه کنید

در بخش Head در صفحه اصلی خود، کد زیر را وارد کنید:

<link rel = “canonical” href = “http://www.example.com/” />

http://www.example.com  را با آدرس وب معتبر سایت خود جایگزین کنید.

یک URL متعارف به گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌گوید که URL مورد نظر شما برای یک صفحه خاص نشان داده شده است، جایی که چندین URL برای یک صفحه وجود دارد.

چگونه می‌توان محتوای کپی شده را برای همیشه حذف کرد؟

بعضی اوقات ممکن است سایت دزد محتوا یا Scraper دارای URL مشابه آدرس شما باشد یا در موتورهای جستجوی دیگر ظاهر شود و شما بخواهید آن را کاملاً از اینترنت و نه فقط از گوگل حذف کنید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و ممکن است مفید واقع شوند.

۳٫ با میزبان آن‌ها تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید که محتوا را حذف کنند.

میزبان‌های مختلف سیاست‌های متفاوتی در مورد موارد دارای حق چاپ دارند. اما اگر با میزبان تماس بگیرید ، ممکن است کل وب سایت را از حالت آفلاین خارج کند. برای اینکه بفهمید میزبان کیست، whois  را جستجو کنید و وب سایت های مختلفی پیدا خواهید کرد که به شما اجازه می‌دهند نام دامنه آن‌ها را وارد کنید. این را در هر یک از وب سایت‌های whois وارد کنید و جزئیات میزبان، ثبت کننده دامنه و مالک سایت را مشاهده خواهید کرد.

می‌توانید لیستی از لینک‌ها برای پایین آوردن صفحات میزبان‌های مختلف و همچنین رسانه های اجتماعی و سایت های دیگر را در artis-license.org بیابید.

۴٫  مستقیم با صاحب وب سایت تماس بگیرید

اگر شخصی فقط چند صفحه را کپی کرده و سایت وی محتوای دیگری دارد، ممکن است بتوانید جزئیات تماس وی را در جای دیگر سایت پیدا کنید. متناوباً، یک جستجوی whois همانطور که در بالا ذکر شد انجام دهید و با آن‌ها تماس بگیرید تا از آن‌ها بخواهید اطلاعات دارای حق چاپ را حذف کنند.

مکاتبات خود را بصورت حرفه‌ای انجام داده و کلیه ارتباطات را ثبت کنید.

۵٫ اقدامات قانونی را انجام دهید

با ارسال نامه “توقف و انصراف” از فرد، خواستار حذف مطالب کپی شده از وب سایتش شوید. نمونه‌های این موارد را می‌توانید در جاهای دیگر پیدا کنید. اگر شما یک واحد حقوقی داخلی دارید منطقی است که بخواهید یک آدرس ایمیل نوع [email protected] ایجاد کنید تا کار شکلی رسمی‌تر پیدا کند.

نتیجه

اقدامات گفته شده در این مقاله سریع اجرا می‌شوند، هزینه‌ای در بر ندارند و برای موفقیت در آفلاین کردن سایت دزد محتوا یا scraper یا حداقل حذف شدن از گوگل شانس موفقیت دارند. نقض حق چاپ یک جرم جدی است و شما می‌توانید برای غلبه بر آن به آسانی گام بردارید.

خدمات ماهوروب

ما در ماهور وب مطالب مرتبط با دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا را ارائه می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره برای کسب وکار خود با ماتماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس

!لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

الان در دفتر هستیم!

با ما تماس بگیرید

شماره تماس

پست الکترونیکی

09011892750

درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم