دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل

برخی تحقیقات ادعا می‌کنند که حدود ۵۳٪ از بازدید سایت شما را می‌توان به جستجوی ارگانیک نسبت داد. اما اگر سایت شما در نتایج جستجو نشان داده نشود، آمار خیلی مهم نیست. اگر گوگل وب سایت شما را ایندکس نکند، تقریباً نامرئی هستید. ایندکس شدن سایت در گول بسیار مهم است. در این مقاله دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل و مجبور کردن گوگل برای ایندکس کردن وب سایت را یاد خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید: ترافیک ارگانیک چیست؟ چرا برای ترافیک ارگانیک سر و دست می‌شکنند؟

گوگل ایندکس چیست؟

قبل از اینکه بتوانیم به روش‌هایی برای سرعت بخشیدن به روند ایندکس شدن سایت در گوگل بپردازیم، مهم است که درک کنیم دقیقاً ایندکس چیست.

وب ایندکس (Web Index) چیست؟

وب ایندکس، پایگاه داده‌ای از اطلاعات موجود در اینترنت است.

موتورهای جستجو از این پایگاه‌ها برای ذخیره اطلاعات میلیاردها صفحه استفاده می‌کنند. بنابراین هنگامی که از یک موتور جستجو استفاده می‌کنید، در واقع هر آنچه را که در اینترنت وجود دارد جستجو نمی‌کنید. بلکه شما در حال جستجو در فهرست موتورها و صفحه‌های ذخیره شده اطلاعات هستید.

ربات‌ها یا “عنکبوت‌ها” صفحات جدید را به‌صورت آنلاین خزیده و بر اساس موضوعات و موارد دیگر آن‌ها را ایندکس می‌کنند.

گوگل ایندکس چیست؟

ایندکس کردن فرآیندی است که طی آن موتورهای جستجو قبل از جستجو، اطلاعات را سازماندهی می‌کنند تا پاسخ‌دهی سریع به سوالات را فعال کنند.

خزیدن و ایندکس چیست؟

گوگل با خزیدن در وب، صفحات وب جدید را کشف می‌کند. سپس آن‌ها این صفحات را به فهرست خود اضافه می‌کنند. آن‌ها این کار را با استفاده از عنکبوت وب به نام Googlebot انجام می‌دهند.

خزیدن: فرآیند پیگیری لینک‌ها در وب برای کشف محتوای جدید.

ایندکس کردن: فرآیند ذخیره هر صفحه وب در یک پایگاه داده گسترده.

نکته مهمی که در اینجا هست این است که ایندکس شدن و رتبه‌بندی دو چیز متفاوت است. ایندکس شدن برای مسابقه نشان داده می‌شود و رتبه‌بندی برنده شدن در این مسابقه است. بدون حضور در مسابقه نمی‌توانید برنده شوید.

چگونه می‌توان توسط گوگل ایندکس شد؟

 • به کنسول جستجوی گوگل بروید
 • به ابزار بازرسی URL بروید
 • URL را که می‌خواهید گوگل آن را ایندکس کند در نوار جستجو قرار دهید
 • صبر کنید تا گوگل URL را بررسی کند
 • روی دکمه “Requesting Index” کلیک کنید

این فرآیند هنگام انتشار یک پست یا صفحه جدید خوب است. شما به طور مؤثر به گوگل می‌گویید که چیز جدیدی به سایت خود اضافه کرده‌اید و آن‌ها باید نگاهی به آن بیندازند.

با این حال، بعید است که درخواست ایندکس شدن، مشکلات اساسی را که گوگل از ایندکس شدن صفحه‌های قدیمی جلوگیری می‌کند را حل کند.

برای تشخیص و رفع مشکل، چک لیست زیر را دنبال کنید:

 • بلوک های خزنده را در پرونده robots.txt خود حذف کنید
 • برچسب‌های noindex  را بردارید
 • صفحه را در نقشه سایت خود قرار دهید
 • برچسب‌های متعارف متقلب را بردارید
 • لینک‌های داخلی nofollow را برطرف کنید
 • لینک‌های داخلی “قدرتمند” اضافه کنید
 • اطمینان حاصل کنید که صفحه ارزشمند و منحصر به فرد است
 • صفحات با کیفیت پایین را حذف کنید
 • بک لینک با کیفیت بالا بسازید

بیشتر بخوانید: تفاوت لینک فالو و نوفالو در چیست؟ یک نکته طلایی برای در موفقیت سئو

گوگل ایندکس چگونه کار می‌کند؟

از آنجا که گوگل بزرگترین موتور جستجوگر جهان است و جایی است که بیشتر بازاریابان استراتژی‌های سئو خود را روی آنمتمرکز می‌کنند، ما هم بر گوگل تمرکز می‌کنیم.

چرا برای ایندکس شدن سایت خود به گوگل نیاز دارید؟

پاسخ واضح است. اگر می‌خواهید سایت شما در نتایج جستجو نشان داده شود، باید ایندکس شود.

با این حال، نمی‌خواهید سایت شما فقط یک بار ایندکس شود. شما می‌خواهید موتورهای جستجو مجدداً سایت شما را ایندکس کنند.

موتورهای جستجو مانند گوگل فقط به طور خودکار به روز نمی‌شوند. آن‌ها به خزنده‌ها متکی هستند.

وظیفه خزنده این است که به دنبال چیزهای جدید در وب و به روزرسانی نسخه از قبل ایندکس شده سایت باشد. این “چیزهای جدید” می‌تواند یک صفحه جدید در یک سایت، تغییر در یک صفحه یا یک سایت یا وبلاگ کاملا جدید باشد.

وقتی خزنده سایت یا صفحه جدیدی پیدا کرد، باید بفهمد که آن سایت یا صفحه جدید چیست.

شما می‌توانید یک خزنده را مجبور کنید تا صفحه شما را فقط بر اساس تعداد دفعاتی که یک عبارت جستجوی خاص در صفحه ظاهر می‌شود، ایندکس کند.

اگر مراقب نباشید، می‌توانید سایت خود را به طور کلی از ایندکس خارج کنید. این بدان معناست که سایت شما برای هیچ کلمه کلیدی رتبه‌ای ندارد.

ایندکس شدن مکرر نتایج جستجوی شما را بهبود می‌بخشد.

چگونه گوگل را وادار کنیم تا وب سایت شما را به سرعت ایندکس کند

برای این که وب سایت خود را توسط گوگل ایندکس کنید، باید از هر مشکلی که از ایندکس کردن گوگل جلوگیری می‌کند، خلاص شوید.

به یاد داشته باشید که گوگل همیشه در تلاش است تا محتوای با کیفیت بالا را در اختیار کاربران خود قرار دهد. مطمئن شوید که محتوای شما متناسب با این موضوع است.

دلایل اصلی ایندکس نشدن سایت در گوگل

این ضروری‌ترین ویژگی سئو در همه زمان‌ها است. گوگل باید سایت شما را ایندکس کند تا سایت شما بازدید ارگانیک دریافت کند. اگر سایت شما ایندکس نشده باشد، شما گم شده‌اید. هیچ کس محتوای شما را به صورت ارگانیک پیدا نمی‌کند، زیرا بخشی از ایندکس گوگل نیست.

اولین قدم برای رفع مشکل ایندکس نشدن، تشخیص مسئله است. این لیست به شما کمک می‌کند این کار را انجام دهید.

۱٫ سایت شما تحت دامنه www یا غیر www  ایندکس می‌شود

از لحاظ فنی www یک زیر دامنه است. بنابراین، http://example.com همان http://www.example.com نیست. اطمینان حاصل کنید که هر دو سایت را به حساب GWT خود اضافه می‌کنید تا اطمینان حاصل کنید که هردو ایندکس شده‌اند. دامنه مورد نظر خود را حتماً تنظیم کنید و مالکیت هر دو را تأیید کنید.

۲٫ گوگل هنوز سایت شما را پیدا نکرده است

این معمولاً مشکلی در سایت‌های جدید است. چند روز فرصت دهید. اما اگر گول هنوز سایت شما را ایندکس نکرده است، مطمئن شوید که نقشه سایت شما بارگذاری شده و به درستی کار می‌کند. اگر نقشه سایت ایجاد یا ارسال نکرده‌اید، این می‌تواند مشکل شما باشد.

۳٫ سایت یا صفحه ها با robots.txt مسدود شده‌اند

مشکل دیگر این است که توسعه دهنده شما سایت را با استفاده از robots.txt مسدود کرده است. این یک اصلاح ساده است. فقط ورودی را از robots.txt حذف کنید و سایت شما دوباره در فهرست قرار می گیرد.

۴٫ شما یک نقشه سایت نیاز دارید

هر وب سایت باید یک sitemap.xml داشته باشد، که لیستی ساده از دستورالعمل‌هایی است که گوگل باید برای ایندکس کردن سایت دنبال کند.

۵٫ شما خطاهای خزنده دارید

در برخی موارد، گوگل برخی از صفحات سایت شما را ایندکس نمی‌کند زیرا نمی‌تواند آن‌ها را جستجو کند.

برای شناسایی این خطاهای خزیدن، به Google Webmaster Tools بروید site خود را انتخاب کنید. روی “Crawl” کلیک کنید،روی “Crawl Errors” کلیک کنید. اگر هرگونه خطایی وجود داشته باشد، آن‌ها را در لیست “۱۰۰۰ صفحه برتر دارای خطا” مشاهده خواهید کرد.

۶٫ شما مطالب تکراری زیادی دارید

محتوای تکراری زیاد در یک سایت می‌تواند موتورهای جستجو را گیج کرده و آن‌ها را وادار کند از ایندکس کردن سایت شما منصرف شوند. اگر چندین نشانی اینترنتی در سایت شما محتوای دقیقاً مشابهی را در بر می‌گیرند، پس شما مشکل محتوای تکراری در سایت خود دارید.

۷٫ تنظیمات حریم خصوصی خود را روشن کرده‌اید

اگر سایت وردپرسی دارید، ممکن است به طور تصادفی تنظیمات حریم خصوصی را روشن کرده باشید. برای بررسی به بخش تنظیمات حریم خصوصی بروید.

۸٫سایت توسط .htaccess مسدود شده است

پرونده .htaccess شما بخشی از وجود وب سایت شما در سرور است که به شما امکان می‌دهد در وب جهانی در دسترس باشد. پرونده .htaccess در Apache نوشته شده است. اگرچه .htacess مفید است، اما می‌تواند مانعی برای خزنده‌ها و ایندکس شدن باشد.

۹٫ سایت دارای NOINDEX در متا تگ است

روش دیگر “نه” گفتن به روبات‌ها و در نتیجه ایندکس نشدن، داشتن برچسب‌های meta noindex است.

۱۰٫ شما دارای مشکلات AJAX / JavaScript هستید

گوگل JavaScript و AJAX را ایندکس می‌کند. اما این زبان‌ها به راحتی HTML قابل ایندکس شدن نیستند. بنابراین، اگر در حال پیکربندی نادرست صفحات AJAX و اجرای JavaScript خود باشید، گوگل صفحه را ایندکس نمی‌کند.

۱۱٫ بارگیری سایت شما برای همیشه

اگر بارگذاری سایت شما ابدی باشد، گوگل آن را دوست ندارد و سایت شما ایندکس نمی‌شود.

۱۲٫ شما میزبان خوبی ندارید

اگر خزنده‌ها نتوانند به سایت شما دسترسی پیدا کنند، آن را ایندکس نمی‌کنند. چرا این اتفاق می‌افتد؟ اتصال خود را بررسی کنید. اگر میزبان شما مرتباً قطع می‌شود، ممکن است سایت خزیده نشود. به فکر میزبان جدید باشید.

۱۳٫ شما Deinedexed کردید

این یکی واقعاً بد است.

اگر سایت شما از ایندکس خارج شده است، مجبورید برای بازگرداندن آن بسیار سخت کار کنید.

خلاصه‌ای از ایندکس سایت نشدن در گوگل

ایندکس شدن سنگ بنای سئوی خوب است. اگر سایت یا صفحات خاصی از سایت شما ایندکس نمی‌شوند، باید دلیل آن را بفهمید. بسیار مهم است که هنگام راه‌اندازی یک وب سایت جدید، خود را در  زمینه سئو و ایندکس تقویت کنید.

خدمات دیجیتال مارکتینگ ماهوروب

اطلاع از آخرین تکنیک‌های بازاریابی برای همه کسب و کارها ممکن نیست، به خصوص که به سرعت قوانین بازاریابی تغییر می‌کنند. یک متخصص اغلب می‌تواند خیلی سریعتر نتیجه بگیرد و در طولانی مدت در هزینه شما صرفه جویی می‌کند. تیم ماهوروب می‌تواند در این مسیر راهنمای شما باشد. برای اطلاع بیشتر از خدمات دیجیتال مارکتینگ، سئو و تولید محتوای ماهور وب به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس

!لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

الان در دفتر هستیم!

با ما تماس بگیرید

شماره تماس

پست الکترونیکی

09011892750

درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم