تنها چک ‌لیست سئو که در سال ۲۰۲۱ به کارتان خواهد آمد!

چک لیست سئو 2021

اگر به دنبال یک چک لیست سئو هستید که به افزایش ارگانیک ترافیک و رتبه شما در گوگل کمک کند، باید بدانید که همین جاست!

در این جا چک لیست سئویی را برای شما حاضر کرده‌ایم که برای موفقیت در سال ۲۰۲۱ به آن نیاز دارید. ۴۱ مورد از بهترین نکات و کارهایی که باید در زمینه سئو بدانید در این لیست جادویی آورده شده است.

از مسائل ابتدایی سئو گرفته تا مواردی که لازم است در زمان آنالیز سئو خارجی یا off-page حتما از آن‌ها آگاهی داشته باشید، همه و همه در قالب این لیست گنجانده می‌شود. می‌توانید با خیال راحت پیش بروید و مطمئن باشید که کارهای شما به بهترین نحو ممکن پیش می‌روند و چیزی را جا نخواهید انداخت.

در اینجا به این دسته‌بندی‌ها می‌پردازیم:

  • نحوه استفاده از این چک لیست سئو
  • چک لیست مسائل ابتدایی سئو
  • چک لیست جستجوی کلمات کلیدی
  • چک لیست سئو تکنیکال یا سئو فنی
  • چک لیست سئو داخلی یا on-page و محتوا
  • چک لیست سئو off-page

چطور از این چک لیست سئو استفاده کنیم؟

چک لیستی که در این مقاله می‌بینید را به قسمت‌های مختلفی تقسیم کرده‌ایم که بر مسائل اصلی سئو، مسائل ابتدایی، جستجوی کلمات کلیدی، سئو فنی، سئو داخلی، محتوا و سئو خارجی پوشش خوبی. داشته باشد.

البته ممکن است که شما بسیاری از این موارد را در سایت خود رعایت کرده باشید که در این صورت باید بگوییم احسنت!

با این حال، می‌دانیم که هر وبسایتی فرصت‌هایی برای بهبود دارد و حداقل می‌توانید یک مورد را در این لیست پیدا کنید که از زیر دستتان در رفته باشد. برخی از این نکات هم ممکن است اصلا به وبسایت شما مربوط نباشد که ایرادی ندارد.

این موارد را به خوبی بررسی کنید و وبسایت خود را در هر مورد بسنجید. مشکلات را حل کنید و فرصت‌ها را تا جای ممکن افزایش دهید. موفقیت در سئو تنها با چک کردن این چک لیست ممکن نیست و باید سعی کنید از رقبای خود پیشی بگیرید. این پیشی گرفتن هم زمانی میسر می‌شود که بیشتر این موارد را رعایت کرده باشید.

چک لیست سئو، مسائل ابتدایی

اگر حواستان به مسائل ابتدایی نباشد، سایت شما برای رقابت در زمینه رتبه گرفتن دچار مشکل خواهد شد.

موارد زیر وظایف روزمره هستند که زیربنای اجرای یک استراتژی موفق سئو را تشکیل می‌دهند.

۱٫ از سرچ کنسول گوگل Google Search Console و وبمستر بینگ Bing Webmaster Tools استفاده کنید

سرچ کنسول گوگل یا Google Search Console یک ابزار ضروری برای شماست. زیرا بینش بسیار ارزشمندی از عملکرد سایت و همچنین داده‌هایی که می‌توانید برای رشد ارگانیک بازدید و ترافیک سایت از آن استفاده کنید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

ابزار وبمستر بینگ یا Bing Webmaster Tools هم پلتفرم مشابهی است که داده‌های مفیدی در مورد این موتور جستجو ارائه می‌دهد.

تمام این ابزارهای بسیار مهم به شما اجازه می‌دهند که شرایط جستجو و کلیدواژه‌هایی که کاربران برای پیدا کردن سایت شما در نتایج موتورهای جستجوی از آن استفاده می‌کنند را بررسی کنید. همچنین می‎توانید کارهایی چون ثبت سایت مپ، تشخیص خطاهای کرال Crawl errors و … را هم از این طریق پیگیری کنید.

اگر تا به حال از این امکانات استفاده نکرده‌اید، همین حالا شروع کنید!

۲٫ از Google Analytics استفاده کنید

بدون در اختیار داشتن داده‌های مناسب، نمی‌توانید تصمیم‌گیری درستی داشته باشید. گوگل آنالتیکس یا Google Analytics یک ابزار رایگان بازاریابی است که به شما اجازه می‌دهد داده‌هایی در مورد تعداد افرادی که از سایت شما بازدید می‌کنند به دست آورید. این که چه کسی هستند و چه نوع تعاملی با وبسایت شما دارند.

همچنین برای انتقال داده از سرچ کنسول گوگل به گوگل آنالتیکس، باید این دو مورد را به هم ارتباط دهید.

۳٫ یک پلاگین سئو نصب کنید (اگر در حال استفاده از وردپرس هستید)

اگر در سیستم مدیریت مشتری شما وردپرس است (که احتمالا هم همینطور است، چون در حال حاضر ۳۵ درصد از فضای وب را تشکیل داده)، باید پلاگین سئو نصب کنید تا وبسایت خود را به صورت بهینه‌ای بررسی و مدیریت کنید.

اگر هم از چیزی غیر از وردپرس برای CMS خود استفاده می‌کنید، در مورد پلاگین سئو یا ماژول یا هر چیز دیگری که کاربردی باشد تحقیق کنید.

۴٫ سایت مپ خود را ایجاد کرده و ثبت کنید

هدف از سایت مپ، کمک به موتورهای جستجو برای تصمیم‌گیری در مورد این است که کدام صفحه باید کرال  Crawl شود و … .

در حقیقت، یک لیست ساده از URLها وجود دارد که محتوای اصلی سایت شما را مشخص می‌کند. این کار برای این است صفحات مورد نظر به راحتی کرال و ایندکس شود.

از زبان خود گوگل:

” کار سایت‌مپ این است که به کرالرها نشان دهد که از نظر شما کدام فایل‌های سایتتان مهم هستند. همچنین، اطلاعات ارزشمندی در مورد این فایل‌ها ارائه می‌دهد. برای مثال: در مورد صفحات؛ این که آخرین بار چه زمانی به روزرسانی شده‌اند، این صفحه هرچند وقت یک بار تغییر می‌کند، و هر زبان جایگزینی که در این صفحه استفاده شود.”

گوگل فرمت‌های مختلفی از سایت‌مپ پشتیبانی می‌کند اما غالبا از XML استفاده می‌شود. سایت‌مپ خود را می‌توانید در آدرس https://www.domain.com/sitemap.xml  ببینید.

اگر از وردپرس و یکی از پلاگین‌هایی که پیشتر اشاره شد استفاده می‌کنید، متوجه می‌شوید که ایجاد سایت‌مپ یکی از کارکردهای استاندارد آن‌هاست.

در غیر این صورت، می‌توانید یک سایت‌مپ XML داشته باشید که از طریق یکی از ابزارهای ایجاد سایت‌مپ بدست آمده است.

هنگامی که سایت‌مپ خود را ایجاد کردید، مطمئن شوید که آن را در گوگل سرچ کنسول و بینگ وبمستر تولز ثبت کرده‌اید.

همچنین در فایل robots.txt هم به سایت‌مپ خود اشاره کنید.

۵٫ یک فایل Robots.txt ایجاد کنید

به بیان ساده، فایل robots.txt به کرالرهای موتورهای جستجو نشان می‌دهند که چه صفحات و فایل‌هایی را می‌توانند یا نمی‌توانند از سایت شما درخواست کنند.

به طور معمول، این فایل برای این استفاده می‌شود که بخش‌های خاصی از سایت شما از کرال شدن در امان باشد. اما برای این نیست که یک صفحه وب از ایندکس خارج شود و دیگر در نتایج گوگل به نمایش درنیاید.

فایل robots.txt خود را می‌توانید در آدرس https://www.domain.com/robots.txt بیابید.

حتما چک کنید که آیا این فایل را از قبل داشته‌اید یا خیر.

اگر ندارید، باید یکی ایجاد کنید- حتی اگر در حال حاضر نیاز ندارید که هیچ کدام از صفحات وب، کرال شوند.

بسیاری از پلاگین‌های سئو وردپرس به کاربران اجازه می‌دهند که فایل robots.txt خود را به وجود آورده و ادیت کنند. اما اگر از CMS دیگری استفاده می‌کنید، ممکن است نیاز باشد که این فایل را به صورت دستی ایجاد کنید و آن را در روت دامنه خود قرار دهید.

۶٫ سرچ کنسول را برای جریمه دستی چک کنید

در موارد نادری، ممکن است متوجه شوید که یک جریمه دستی روی سایت شما تاثیر منفی گذاشته است. این هم یکی از موارد مهم در چک لیست سئو است. جریمه دستی یا Manual action هنگامی اتفاق می‌افتد که تلاش واضحی برای تخطی از دستورالعمل‌های گوگل اتفاق افتاده باشد. این موضوع شامل مواردی چون اسپم‌های تولید شده از طریق کاربران، مشکل داده‌های ساختاری، لینک‌های غیرطبیعی (از یا به سایت شما)، محتوای کم ارزش، متن نامرئی و اسپم خالص می‌شود.

غالب سایت‌ها هیچ‌گاه جریمه دستی را تجربه نکرده‌اند و نخواهند کرد.

به هرحال شما می‌توانید بخش جریمه دستی را در گوگل سرپ کنسول چک کنید.

اگر جریمه دستی دریافت کرده باشید، به شما اطلاع داده می‌شود. اما اگر در حال کار روی یک پروژه جدید یا در دست گرفتن وبسایتی هستید، چک کردن این موضوع یکی از کارهای اولیه‌ای است که باید انجام دهید.

۷٫ مطمئن شوید که گوگل می‌تواند وبسایت شما را ایندکس کند

این که یک سایت نتواند از طرف گوگل ایندکس شود، آنقدرها هم که فکر می‌کنید اتفاق نادری نیست.

در حقیقت، باید بدانید که بسیار اتفاق می‌افتد که برنامه‌نویس‌ها به طور اتفاقی، یک تگ no-index را از محیط پیش از اجرا به محیط زنده سایت انتقال دهند. به این ترتیب، سایت از حالت ایندکس خارج خواهد شد.

خودتان اقدام کنید و یک کرال را آغاز کنید. اگر بسته و بلاک بود، به این معناست که موتورهای جستجو نمی‌توانند سایت شما را کرال یا ایندکس کنند.

چک کردن دوباره این وضعیت در مورد صفحات اصلی شما که باید ایندکس شوند، کار بسیار مهمی است. این کار از مشکلات بسیاری جلوگیری خواهد کرد.

چک لیست جستجوی کلمات کلیدی

بدون یک فرآیند سفت و سخت جستجوی کلمات کلیدی، موفق نمی‌شوید که تحت شرایط درستی رتبه‌بندی شوید. اگر تحت شرایط درستی رتبه‌بندی نشوید، ترافیک سایت شما به حدی که باید و شاید، نخواهد رسید.

در اینجا چک لیستی از وظایف اصلی جستجوی کلمه کلیدی را عنوان می‌کنیم که باید برای اطمینان از موفقیت تلاش‌های سئو خود، انجام دهید.

۸٫ رقبای خود را شناسایی کنید

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای شروع جستجوی کلمات کلیدی، مواردی است که رقبا روی آن کار کرده و موفق بوده‌اند.

از نظر ما، زمانی که برای بررسی رقبا می‌گذارید، به هیچ عنوان به هدر نمی‌رود. شما می‌توانید برای یافتن رقبای خود از Domain Overview Tool استفاده کنید.

ابزار شناسایی رقبا

۹٫ کلمات کلیدی که برایتان درآمدزایی دارند را بیابید

باید کلمات کلیدی که برای شما به منزله «پول» است را پیدا کنید. این کلمات کلیدی همان‌هایی هستند که منجر به تحویل، فروش و … می‌شوند.

ممکن است آن‌ها را به عنوان عبارت اصلی یا کلمات کلیدی پایه صفحه وب بشناسید.

به طور عمومی، این‌ها کلمات کلیدی هستند که در حجم بالا وجود دارند و رقابت بر سرشان بالاست. این کلمات کلیدی نشان می‌دهند که چه چیزی به مخاطب عرضه می‌کنید. شما می‌توانید از ابزارهای مختلفی برای بررسی کلمات کلیدی استفاده کنید مانند keyword overview.

ابزار keyword overview

۱۰٫ به دنبال کلمات کلیدی طولانی باشید

استراتژی کلمات کلیدی بدون کلمات کلیدی طولانی یا Long tail keyword، هیچ فایده‌ای ندارد.

در واقع، کلمات کلیدی طولانی، با این که عموما کمتر از عبارات کلیدی و اصلی جستجو می‌شوند یا در فضای وب وجود دارند، اما نرخ تبدیل یا conversion rate بیشتری به همراه دارند.

کلمات کلیدی در صفحه لپتاپ

باید اطمینان حاصل کنید که استراتژی سئو شما در کنار عبارات اصلی شامل تنوعی از کلمات کلیدی طولانی می‌شود. در صورتی که بخواهید صفحات وب خود را بهینه‌سازی کنید تا در عبارات مرتبط مختلفی رتبه بگریند، باید کلمات کلیدی طولانی و مرتبط را در دستور کار خود قرار دهید. این کلمات باید در سراسر محتوای شما پراکنده باشند. البته فراموش نکنید که این کلمات کلیدی باید به نحوی باشند که در کنار مطالب و عبارات اصلی مفهوم پیدا کنند.

برای این کار از ابزارهای مختلفی می‌توانید کمک بگیرید که با استفاده از کلمه کلیدی مد نظر شما و همچنین کشور مخاطب، لیستی از کلمات کلیدی در اختیارتان قرار می‌دهند.

۱۱٫ یک نقشه کلمات کلیدی درست کنید

بعد از این که کلمات کلیدی هدف خود را مشخص کردید، نیاز دارید تا با نقشه‌ای درست، صفحات را همگون کنید. همچنین باید شکاف‌های موجود را هم شناسایی نمایید.

نقشه کلمات کلیدی، چارچوبی است برای کلمات کلیدی که انتخاب کرده‌اید و ساختار سایت شما را نشان می‌دهد. هدف اصلی این نقشه، کمک به کشف این نکته است که بهینه‌سازی کجا انجام شود، چه محتوایی ساخته شود، و کجا می‌توانید صفحات جدیدی ایجاد کنید که ترافیک سایت را بالا ببرد.

باید اطمینان حاصل کنید که صفحات درستی را با کلمات کلیدی درست هدف‌گذاری کرده‌اید. همچنین باید مطمئن شوید که فرآیندی که در این راهنما آورده شده به شما کمک می‌کند که از همان اول، کار را درست پیش ببرید و از این قدرت در استراتژی خود استفاده کنید.

۱۲٫ هدف صفحه‌ای که قرار است رتبه بگیرد را تجزیه و تحلیل کنید

باید مطمئن شوید که محتوای صفحات شما با چیزی که کاربران جستجو می‌کنند، تطابق دارد. یعنی باید برای تجزیه و تحلیل صفحاتی که بر اساس هدف شما رتبه می‌گیرند، زمان بگذارید. همچنین باید کاری کنید که محتوای شما در همین راستا باشد.

بیایید فرض کنیم که شما یک عبارت در سطح ملی را هدف قرار داده‌اید. احتمالا متوجه می‌شوید که حجم جستجوی این عبارت بالاست و یافتن کلمه کلیدی مناسب دشوار. اما اگر صفحات نتیجه در موتورهای جستجو براساس موقعیت جغرافیایی باشند، دیگر نمی‌توانید خود را در یک رتبه برتر ببینید. شما در سطح ملی کار کرده بودید.

اگر هدف از محتوایی که گوگل رتبه‌بندی کرده را متوجه نشوید، نمی‌توانید کاری کنید که محتوای شما در راستای آن اهداف باشد.

۱۳٫ سوالاتی که پرسیده می‌شوند را شناسایی کنید

اگر بدانید که مخاطبان شما چه سوالاتی می‌پرسند، بهتر می‌توانید در محتوای وبسایت خود به آن‌ها پاسخ دهید. یادمان باشد که بسیاری از مردم به موتورهای جستجو به چشم موتورهای پاسخگویی نگاه می‌کنند.

می‌توانید با بررسی کلمات کلیدی که در وبسایت شما یا در گوگل جستجو می‌شوند، این سوالات را پیدا کنید. همچنین می‌توانید از ابزاری چون AlsoAsked.com استفاده کنید که ایده‌های زیادی برای سوالاتی که پرسیده می‌شود دارد.

مردم در حال پرسیدن سوال

۱۴٫ باید دشواری گرفتن رتبه در کلمات کلیدی هدف را درک کنید

یک وبسایت جدید راه درازی برای گرفتن رتبه در کلمات کلیدی پرکاربرد و رقابتی دارد. این موضوع تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که این وبسایت بتواند از همه نظر خوب باشد. شاید خیلی کار سختی به نظر برسد، اما حقیقت همین است.

و به همین خاطر، باید بدانید که گرفتن رتبه برای کلمات کلیدی هدف، چقدر کار دشواری است. درست زمانی شروع به نتیجه گرفتن خواهید کرد که بتوانید انتظارات مشتریان و مدیران خود را برآورده سازید. برای دیدن میزان سختی کلمات کلیدی خود می‌توانید از ابزار keyword overview tool استفاده کنید.

چک لیست سئو فنی یا تکنیکال

سئو فنی به شما کمک می‌کند که پایه‌های استواری برای سایت خود ایجاد کنید و مطمئن شوید که وبسایت شما به راحتی کرال و ایندکس می‌شود. در اینجا به نکات مهم سئو تکنیکال اشاره می‌کنیم:

۱۵٫ حتما از HTTPS استفاده کنید

در حال حاضر در سال ۲۰۲۱ هستیم و از سال ۲۰۱۴، HTTPS یکی از نکات کلیدی برای گرفتن رتبه بوده است.

هیچ بهانه‌ای برای استفاده نکردن از HTTPS وجود ندارد و اگر هنوز هم از HTTP استفاده می‌کنید، زمان مهاجرت رسیده!

برای اطمینان از این موضوع کافی است نگاهی به URL سایت خود داشته باشید تا متوجه شوید که از HTTPS استفاده می‌کنید یا خیر. اگر یک علامت قفل دیدید، یعنی از HTTPS استفاده می‌کنید و اگر قفل را نبینید یعنی باید فکری به حال سایت کنید.

۱۶٫ در گوگل به دنبال ورژن‌های تکراری از سایت خود باشید

بسیار مهم است که به گوگل اجازه دهید که تنها یک ورژن از سایت شما را ایندکس کند:

همه این‌ها که می‌بینید، ورژن‌های متفاوتی از سایت شما هستند که همه باید به یک سایت برسند.

این که از نسخه wwwدار و یا بدون www استفاده می‌کنید، برعهده شماست، اما رایج‌ترین حالت استفاده از https://www.domain.com است.

سایر ورژن‌ها باید به نسخه اصلی ریدایرکت ۳۰۱ شوند. برای دیدن وضعیت وبسایت خود، کافی است ورژن‌های مختلف را در قسمت جستجوی بالای بروزر وارد کنید.

اگر به آدرس اصلی ریدایرکت شدید که مشکلی نیست. در غیر این صورت باید هرچه سریعتر اقدام به عمل کنید.

۱۷٫ خطاهای کرال را پیدا و رفع کنید

شما می‌توانید خطاهای کرال را به سرعت از طریق سرچ کنسول گوگل شناسایی کنید.

به قسمت coverage report بروید. در این قسمت، خطاها و صفحات محروم شده و دیگر هشدارها را خواهید دید.

برای از بین بردن خطاها زمان بگذارید و دلیل محروم شدن URLها را جویا شوید. در بسیاری از موارد، دلیلی وجود دارد که باید آن را رفع کنید، از خطای ۴۰۴ گرفته تا مشکل تکراری بودن صفحات.

ارور 404 مردی که روی ارور 404 ایستاده

۱۸٫ سرعت سایت خود را بهبود بخشید

سرعت پایین سایت مساوی است با تجربه کاربری ضعیف.

در واقع، گوگل به تازگی آپدیتی از تجربه کاربری در صفحات سایت ارائه داده تا تمرکز بیشتری روی این موضوع بگذارد.

باید اطمینان حاصل کنید که سایت شما خیلی سریع لود می‌شود و بدانید که انتظار کاربران هرلحظه بالاتر می‌رود.

هیچ کسی حاضر نیست منتظر لود شدن یک سایت کند بماند.

اطلاعات مربوط به سرعت سایت خود را می‌توانید از طریق اجرای کرال یا ممیزی سایت ببینید. همچنین می‌توانید از ابزار بررسی سرعت گوگل هم استفاده کنید.

۱۹٫ لینک‌های داخلی و خارجی خراب را درست کنید

لینک‌های خراب، علامت دیگری از تجربه کاربری ضعیف هستند. هیچ کس دوست ندارد روی لینکی کلیک کند و ببیند که آن لینک به آدرس مورد نظر هدایت نمی‌شود.

لیست لینک‌های خراب را می‌توانید در گزارش ممیزی سایت خود ببینید. یا باید لینک را درست کنید یا کلا آدرس را حذف کنید.

۲۰٫ لینک‌های HTTP را روی صفحات HTTPS پیدا کرده و درست کنید

بیشتر وبسایت‌هایی که از HTTP به HTTPS منتقل می‌شوند، لینک‎‌های داخلی دارند که به HTTP آدرس داده است نه ورژن فعلی. باید این‌ها را هم درست کنید.

حتی اگر ری‌دایرکت هم داشته باشید، بهتر این است که این آدرس‌ها را هرچه زودتر تغییر دهید.

اگر تعداد لینک‌های اشتباه پایین است، به صورت دستی و از طریق CMS، لینک‌ها را تغییر دهید. اما اگر در کل وبسایت شما پراکنده هستند، باید page template خود را تغییر دهید یا جستجو کنید و موارد را روی دیتابیس عوض کنید.

اگر اطمینان ندارید بهتر است با برنامه‌نویس خود مشورت کنید.

۲۱٫ مطمئن شوید که وبسایت شما موبایل فرندلی باشد

موبایل فرندلی بودن یا سازگاری با صفحه موبایل، یکی از کلیدی‌ترین مسائل در تجربه صفحات گوگل است. باید بدانید که از سال ۲۰۱۹ گوکل اولویت ایندکس کردن را روی نسخه موبایل سایت‌ها گذاشته است.

اگر موبایل فرندلی نباشید، ترافیک سایت شما به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

می‌توانید از طریق ابزار گوگل برای سنجش میزان میزان موبایل فرندلی بودن، وضعیت خود را چک کنید.

۲۲٫ از یک ساختار URL سئو فرندلی استفاده کنید

یک ساختار URL سئو فرندلی، کار موتورهای جستجو را برای کرال کردن صفحات و درک این که چه هستند، ساده‌تر می‌کند. URL صفحه شما باید ساده و توصیفی باشد.

یک URL سئو فرندلی به این شکل است:

ولی نمونه زیر به هیچ وجه سئو فرندلی نیست:

  • از خط فاصله برای جدا کردن کلمات در URL خود استفاده کنید، از آندرلاین استفاده نکنید.
  • URLها را تا جای ممکن کوتاه نگه دارید (تحقیقات نشان می‌دهد که URLهای کوتاه‌تر رتبه بهتری می‌گیرند)

۲۳ از داده‌های ساختاریافته استفاده کنید

با توجه به این که گوگل در حال ایجاد یک فضای وب معنایی هستند، داده‌های ساختاریافته اهمیت بالایی پیدا می‌کنند. فضای معنایی یعنی به داده‌ها معنا و مفهومی نسبت داده شود تا قابل خواندن و درک باشند.

اگر در حال حاضر از داده‌های ساختاریافته استفاده نمی‌کردید، باید شروع کنید.

در حقیقت، Schema.org شامل لیستی از واژگان می‌شود که فرمت خاصی برای داده‌های انسان‌ها، مکان‌ها، سازمان‌ها، کسب و کارهای محلی، بازدیدها و غیره در نظر می‌گیرند.

داده‌های ساختاریافته به لیست ارگانیک شما کمک می‌کند تا در صفحات نتیجه موتورهای جستجو یا همان SERPs بدرخشند. در مثال زیر، هم تعداد بازدید] هم ستاره‌ها و هم رتبه و قیمتی را که نتیجه را بهبود می‌دهد را ببینید.

گوگل حتی برای داده‌های ساختاریافته هم یک ابزار به خصوص دارد. پس می‌توانید از Google’s structured data testing tool هم استفاده کنید تا ببینید چنین چیزی در سایت شما وجود دارد یا خیر.

۲۴٫ عمق صفحات سایت خود را بررسی کنید

ایده‌آل این است که کاربران نهایتا با سه کلیک به هر صفحه از وبسایت شما دسترسی داشته باشند.

اگر تعداد کلیک مورد نیاز برای رسیدن به یک صفحه بیشتر از این باشد، یعنی باید روی وبسایت خود کار کنید. باید ساختار سایت را فلت (Flat) کنید. به زبان ساده‌تر، هرچه یک صفحه در عمق بیشتری از وبسایت قرار گرفته باشد، احتمال این که کاربران آن را پیدا کنند، کمتر خواهد بود.

این موضوع آنقدر اهمیت دارد که در گزارش‌های ممیزی سایت هم به آن اشاره می‌شود.

۲۵٫ ری‌دایرکت‌های ۳۰۲ موقت را بررسی کنید

ری‌دایرکت‌های ۳۰۲ نشان می‌دهند که ری‌دایرکت موقت است، درحالی که ری‌دایرکت ۳۰۱ حاکی از دائمی بودن آن است.

این که به جای ری‌دایرکت ۳۰۱ با ۳۰۲ برخورد کنید بسیار رایج است. در حالی که گوگل تایید کرده که رتبه صفحات ۳۰۲ تایید می‌شود، واقعیت این است که اگر قرار نیست که ری‌دایرکت ۳۰۲ در آینده از بین برود، بهتر است به ری‎‌دایرکت ۳۰۱ تبدیل شود.

حتی مسائل مربوط به ری‌دایرکت‌های ۳۰۲ هم به طور خاص در گزارش ممیزی سایت آورده می‌شود.

۲۶٫ در چک لیست سئو، زنجیره‌ها و لوپ‌های ری‌دایرکت را پیدا و تصحیح کنید

وبسایت شما نباید ری‌دایرکت‌های زنجیروار برای کاربران یا موتورهای جستجو ارسال کند. همچنین این ری‌دایرکت‌ها نباید منجر به ایجاد لوپ شوند.

به طور ساده، ری‌دایرکت‌ها باید از صفحه A به صفحه B بروند.

همه این موارد در داخل گزارش ممیزی سایت شما آورده می‌شود. شما باید این مشکلات را رفع کنید به نحوی که تمامی ری‌دایرکت‌ها به یک هدف مشخص برسند. یا مواردی را که موجب ایجاد لوپ شده‌اند حذف کنید.

چک لیست سئو داخلی یا On-Page و محتوا

بدون داشتن محتوای عالی و تجربه بسیار خوب در سئو داخلی، رتبه گرفتن و افزایش ترافیک ارگانیک کار بسیار دشواری خواهد بود. این موضوع مربوط به صفحات وبسایت و پست‌های وبلاگ است. با توجه به شدت بالای رقابت، وبلاگ‌ها باید مطمئن شوند که تمامی گام‌های مورد نیاز برای پشت سر گذاشتن رقبا (بر سر عبارتی که جستجو می‌شوند) را برداشته‌اند.

حتما اطمینان حاصل کنید که تمام کارهایی که در پایین لیست شده‌اند را انجام داده‌اید و تمرکز شما بر تولید محتوا برای کاربران است نه موتورهای جستجو.

۲۷٫ تگ‌های عنوان که تکراری هستند، ناپدید یا کوتاه شده‌اند را بررسی و اصلاح کنید

تگ‌های عنوانی که بهینه شده‌اند، بخشی از اصول اولیه سئو هستند. در حقیقت، یکی از اولین نکاتی که باید برای رتبه گرفتن به آن توجه شود، همین تگ‌های عنوان هستند.

هدف از تگ عنوان این است که موتورهای جستجو متوجه شوند مطلب شما درباره چیست و اینکه باید یکتا باشد.

تگ‌های تکراری عنوان نباید در وبسایت شما وجود داشته باشند. تگ‌های کوتاه شده (آنهایی که طولانی هستند) آنهایی هستند که توسط موتورهای جستجو کوتاه شده‌اند. معمولا سه نقطه بعد از عنوان وجود دارد و عنوان به طور کامل خوانده نمی شود.. درست مانند شکل زیر.

همچنین باید مطمئن شوید که تگ عنوان ناپدید نشده باشد و جای آن خالی نباشد.

همه این موارد را می‌توانید در گزارش ممیزی وبسایت خود بیابید. شما می‌توانید با به‌روزرسانی تگ عنوان این مشکل را حل کنید.

۲۸٫ توضیحات متایی که تکراری هستند یا ناپدید شده‌اند را پیدا کرده و درست کنید

توضیحات متا چیزی است که در زیر تگ عنوان در نتایج موتورهای جستجو به نمایش گذاشته می‌شود. سال‌هاست که گفته می‌شود توضیحات متا یا Meta Description به طور مستقیم تاثیری در رتبه سایت شما ندارد.

به طور ساده، این توضیحات متای شماست که کاربران را تشویق می‌کند روی وبسایت شما کلیک کنند. این موضوع می‌تواند تاثیرات مثبت و یا منفی روی CTR شما داشته باشد.

اگر توضیحات متای خاصی را اعمال نکرده باشید، گوگل خودش بخشی از محتوای صفحه شما را انتخاب می‌کند. این موضوع ممکن است به ضرر شما تمام شود. ممکن است آن متن چیزی نباشد که کاربران را تشویق به کلیک کند یا اصلا بخشی از متن باشد که ارتباط مستقیمی با موضوع صفحه ندارد.

اگر هم متن تکراری داشته باشید، احتمال دارد که توضیحات متای شما برای تشویق به کلیک، یکتا نباشد.

۲۹٫ تگ‌های H1 زیاد را پیدا و تصحیح کنید

تگ H1 در یک صفحه، نمایشگر عنوان اصلی محتوای شماست. بنابراین، در هر صفحه فقط یک تگ H1 باید وجود داشته باشد.

گزارش ممیزی سایت، صفحاتی را که بیش از یک تگ H1 دارند مشخص می‌کند. شما باید برای حل این مشکل زمان بگذارید.

معمولا دلیل این که یک صفحه بیش از یک تگ H1 دارد این است که لوگو سایت هم به عنوان تگ H1 در نظر گرفته شده.

تگ H1 به طور کلی باید شامل کلمه کلیدی هدف صفحه مورد نظر باشد. بنابراین از این که عبارات درستی در تگ به کار رفته، اطمینان حاصل کنید.

 30. تگ عنوان، تگ متا و محتوای صفحه را بهبود بخشید

اگر عنوان صفحات و متا تگ‌ها را بهبود ندهید، فرصت رتبه گرفتن روی کلمات کلیدی اصلی و حتی دیگر کلمات را از دست خواهید داد.

از گزارش عملکرد گوگل سرچ کنسول برای شناسایی کلمات کلیدی هر صفحه که ایمپرشن (impression) بالا ولی کلیک پایین و میانگین جایگاه پایینی دارد، استفاده کنید.

این معمولا به این معناست که صفحه شما مطالب مرتبطی با جستجوها دارد و بهرحال یک جایی رتبه می‌گیرد. اما لزوما شما برای آن محتوا یا تگ‌ها تلاشی نکرده‌اید.

این موارد را هنگام دوباره‌کاری و بهینه‌سازی مجدد صفحات خود به یاد داشته باشید. به همین سادگی، شاهد تغییر زیادی در نرخ کلیک و جایگاه و رتبه خود خواهید بود.

۳۱٫ ممیزی محتوا داشته باشید و محتوای خود را هرس کنید

مدتی است که هرس کردن محتوای سایت، تاثیر مثبت زیادی روی سئو می‌گذارد. این یعنی راحت شدن از شر محتوایی که رتبه نمی‌گیرد، ارزشی اضافه نمی‌کند و به طور کلی نباید روی سایت شما وجود داشته باشد.

هرچقدر از مزایای ممیزی محتوا، هرس محتوای تکراری و با کیفیت پایین بگوییم، کم گفته‌ایم. این کار معمولا خیلی دست کم گرفته می‌شود.

اگر محتوایی وجود دارد که ارزشی به سایت شما اضافه نمی‌کند، باید با آن خداحافظی کرد. به همین سادگی!

۳۲٫  اطمینان پیدا کنید که تصاویر دارای تگ Alt هستند

باید به بهینه‌سازی تصاویر هم دقت کنید. باید نام مناسبی برای تصاویر در نظر بگیرید و توصیفات مربوطه را هم اضافه کنید. معمولا این قسمت از سئو نادیده گرفته می‌شود.

حداقل، باید مطمئن شوید که تمامی تصاویر یک صفحه دارای تگ Alt مناسبی هستند که محتوای آن‌ها را نشان می‌دهد.

۳۳٫ لینک‌سازی داخلی را تقویت کنید

لینک‌های داخلی یکی از مهم‌ترین مسائلی هستند که تا حد خیلی زیادی در استراتژی‌های بازاریابی سئو نادیده گرفته می‌شوند. صرف زمان برای بهبود لینک داخلی معمولا خیلی زود نتایج خود را آشکار می‌کند.

بسیاری از بازاریابان از اضافه کردن حتی یک یا دو لینک داخلی به نتایج خیلی خوبی رسیده‌اند.

در گزارش ممیزی سایت به صفحاتی که تنها یک لینک داخلی برای آن‌ها گذاشته شده است هم اشاره می‌کنند.

۳۴٫ بمباران کلمات کلیدی مشابه را پیدا کرده و رفع کنید

بمباران کلمه کلیدی یا cannibalization یکی از مسائلی است که در سئو به خوبی تفهیم نشده است. برخلاف آن چیزی که بسیاری تصور می‌کنند، این موضوع ارتباط زیادی با محتوای صفحه دارد نه فقط کلمات کلیدی که در صفحه و تگ عنوان به کار رفته‌اند.

این موضوع معمولا سبب می‌شود که موتورهای جستجو متوجه نشوند که رتبه شما را بر اساس کدام عبارت رقابتی بگذارند. بنابراین، ممکن است صفحه اشتباهی را به نمایش بگذارند. اما چه زمانی این اتفاق می‌افتد؟ زمانی که شما کلمات کلیدی مشابه و هم معنی زیادی در طول وبسایت خود پراکنده کرده باشید.

۳۵٫ صفحات orphaned یا به اصطلاح یتیم را پیدا و درست کنید

صفحاتی که در وبسایت شما هستند باید حداقل از سمت یک صفحه دیگر در سایت، لینک دریافت کرده باشند.

یادتان باشد که اگر گوگل از طریق کرال کردن یک صفحه نتواند لینک‌های مربوطه در وبسایت شما را پیدا کند، ممکن است کلا آن‌ها را شناسایی نکند! این یعنی آن صفحات آنطور که باید و شاید جایی در نتایج گوگل نخواهند داشت.

چنین صفحاتی را می‌توانید در گزارش ممیزی وبسایت خود هم با نام Orphaned Pages پیدا کنید.

۳۶٫ آیا محتوای سایت شما به روز است؟

محتوا به طور طبیعی در طول زمان از رده خارج می‌شود.

به روزرسانی محتوای قدیمی یکی از ساده‌ترین وظایفی است که برای رسیدن به دستاوردهای بزرگ باید انجام دهید.

دنی گودوین یکی از افراد مجله Search Engine می‌گوید: «به روزرسانی محتوا می‌تواند به رتبه‌های بهتر، لینک‌های بیشتر، ترافیک بیشتر، اشتراک‌گذاری و همچنین دیده شدن بیشتر توسط مشتریان منجر شود. یادتان باشد که یک قسمت از عبارت «بازاریابی محتوا» کلمه «بازاریابی» است.

معمولا محتوای قدیمی ارزش زیادی برای کاربران ندارد. بنابراین، چرا باید گوگل چنین صفحاتی را در جایگاه خوبی قرار دهد؟

چک لیست سئو خارجی یا Off-Page

اگر قصد دارید در سال ۲۰۲۱، سئو موفقی داشته باشید، نمی‌توانید مسائل مربوط به سئو خارجی یا Off-Page را نادیده بگیرید. اما سئو خارجی چیزی بیش از لینک‌سازی است که در ادامه به آن می‎‌پردازیم:

۳۷٫ پروفایل لینک رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید

اگر از پروفایل لینک رقبای خود اطلاع نداشته باشید، چطور می‌خواهید استراتژی‌های لازم برای عقب گذاشتن آن‌ها را طراحی کنید؟

شما می‌توانید از طریق backlink analytic tool، پروفایل لینک رقبای خود را چک کنید و کیفیت و قدرت سایت‌هایی که به آن‌ها لینک داده‌اند را بررسی نمایید.

آیا سایت‌هایی وجود دارند که به رقبای شما لینک می‌دهند اما به شما نه؟

آنالیز Link Intersect به شما کمک می‌کند که خیلی سریع از فرصت‌هایی که رقبا در حال استفاده از آن هستند، باخبر شوید.

با استفاده از ابزار backlink آنالتیک، می‌توانید ۵ دامنه متفاوت را وارد کنید تا متوجه شوید که چه دامنه‌هایی در حال لینک دادن به رقبای شما هستند.

اگر دیدید که سایتی وجود دارد که به تمام رقبا لینک داده اما به شما نداده، می‌توانید سریع اقدام به دریافت لینک کنید.

۳۹٫ منشن‌های لینک نشده را به لینک تبدیل کنید

این‌ها را معمولا به نام اشاره به منشن‌های بدون لینک برند شناخته می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از ابزار brand monitoring، به جاهایی که از برند شما نام برده شده ولی لینکی روی آن وجود ندارد، آگاهی پیدا کنید.

۴۰٫ فرصت‌های جدید برای لینک‌سازی را پیدا کنید

همیشه فرصت‌های جدیدی برای لینک‌سازی وجود دارند. کافی‌ست زمان بگذارید و آن‌ها را پیدا کنید.

عقیده ما این است که شما باید همیشه در حال لینک‌سازی باشید. ولی به یاد داشته باشید که استفاده از ابزارهای مناسب هم کمک زیادی در این زمینه می‌کنند. به این ترتیب، می‌توانید فرصت‌ها را راحت‌تر شناسایی کنید.

شما می‌توانید با استفاده از ابزار link building به صورت خیلی ساده و راحت به فرصت‌های لینک‌سازی دسترسی پیدا کنید.

۴۱٫ در چک لیست سئو، گوگل مای بیزنس را ثبت و بهینه‌سازی کنید

مسائل مربوط به سئو خارجی خیلی فراتر از فقط لینک هستند.

اگر یک کسب و کار محلی دارید، باید اطمینان حاصل کنید که در لیست Google My Business قرار گرفته‌اید، در غیر این صورت، کاربران احتمالی خود را دودستی تقدیم به رقبا می‎‌کنید.

البته این کار ممکن است کمی زمان‌بر باشد تا به حالت بهینه خود برسد.

خدمات سئو با ماهور وب

اگر تصور می‌کنید که فرصت کافی برای بررسی وضعیت سئوی وبسایت خود را ندارید، با کارشناسان ما در ماهور وب تماس بگیرید. برای اطلاع بیشتر از خدمات ماهور وب به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس

!لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

الان در دفتر هستیم!

با ما تماس بگیرید

شماره تماس

پست الکترونیکی

09011892750

درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم