بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing: SMM) استفاده از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی محصولات و خدمات یک شرکت است. به بیان ساده‌تر بازاریابی شبکه‌‌های اجتماعی به معنی ایجاد محتوای متناسب برای افزایش مشارکت و ارتقا کسب‌وکار شماست.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در واقع ارتباط با مخاطبان یا مشتریان شما و کمک به آن‌ها برای درک بهتر برند شما است. این برای رشد کسب و کار شما فوق‌العاده مفید است.

وقتی شما مردم را خوشحال می‌کنید، تمایل آن‌ها به دوست داشتن شما بیشتر می‌شود. مهم نیست که شما این کار را چگونه انجام می‌دهید.

درست مانند دنیای واقعی، موفقیت شما در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تا حد زیادی به توانایی شما در یافتن هدف مخاطبان و خوشحال کردن آن‌ها بستگی دارد تا آنها از برند شما خوششان بیاید و کسب‌وکار  شما را با دیگران به اشتراک بگذارند.

اگر محتوایی که تولید می‌کنید ارزش اشتراک گذاری نداشته باشد، تلاش شما برای بازاریابی شبکه‌های مجازی هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

چرا امروزه بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی مهم است؟

مصرف کنندگان امروزی وقتی می‌خواهند درباره یک برند یا محصول اطلاعات بیشتری کسب کنند، به سرعت رسانه‌های اجتماعی را مرور می‌کنند، چون می‌توانند از نظر دیگران درمورد آن آگاه شوند.

اگر در شبکه‌های اجتماعی حضور نداشته باشید چه اتفاقی می‌افتد؟ شما یک فرصت عالی برای جذب مخاطب را از دست خواهید داد.

رسانه‌های اجتماعی مکانی ایده آل برای برندهایی است که می‌خواهند اطلاعاتی در مورد علاقه و سلیقه مخاطبان خود کسب کنند. طبق گفته کارشناسان، شرکت‌های هوشمند همچنان به سرمایه‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی برای دستیابی به رشد پایدار کسب و کارشان ادامه می‌دهند.

اگر می‌خواهید یک محصول جدید و یا یک کسب‌وکار راه‌اندازی کنید، رسانه‌های اجتماعی بهترین موقعیت برای ایجاد هیاهو در مورد شما هستند. هرچه بیشتر به سمت آینده تجارت الکترونیکی حرکت می‌کنیم، واضح است که بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی فقط یک گزینه نیست.

در یک فضای رقابتی فزاینده، کسب‌وکار شما توانایی از دست دادن رسانه‌های اجتماعی را ندارد. به‌ویژه در فضای تأثیرگذار رسانه‌های اجتماعی امروز، جایی که هزاران اینفلوئنسر جدید هر روز یک برند را تبلیغ می‌کنند.

بیشتر مطالعه کنید: دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی چیست؟

۵ مزیت مارکتینگ شبکه‌های اجتماعی:

SMM به طور مداوم مخاطبان جدیدی را برای کسب‌وکار شما جذب می‌کند:

هیچ چیز بدتر از مواجهه با مخاطب سرد یا افرادی که قبلاً با نام تجاری شما تعامل نداشته اند وجود ندارد.

بازاریابی شبکه‌های مجازی تاکتیک‌هایی به شما ارائه می‌کند که جذب کردن مخاطبان جدید برای تجارت شما را آسان می‌کند.

سیستم عامل‌های اجتماعی به شما امکان می‌دهند از محتوا برای ارتباط با مخاطبان بالقوه و جذب آن‌ها استفاده کنید. گرچه جلب توجه مردم دشوار است، ولی شما می‌توانید به راحتی با محتوای جذاب این کار را انجام دهید.

به‌عنوان مثال، ایجاد یک تبلیغ ویدئویی جالب در اینستاگرام می‌تواند مردم را به شناخت بیشتر در مورد شما سوق دهد.

بیشتر بخوانید: سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

بازاریابی شبکه‌های مجازی، روابط قوی‌تری با مشتریان برای شما ایجاد می‌کند:

برندهای موفق برای ایجاد روابط پایدار، با مخاطبان شبکه‌های اجتماعی خود ارتباط برقرار می‌کنند و با آنها تعامل می‌کنند.

به‌عنوان مثال، وقتی چیزی را در یک شبکه اجتماعی به اشتراک می‌گذارند، به هر کسی که نظر یا سؤالی دارد پاسخ می‌دهند. و هر گونه کمکی که ممکن است به آنها ارائه می‌دهند.

به جای فروش محصولات یا خدمات خود، می‌توانید به سادگی از دنبال‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی خود در مورد محصولات خود  سؤال کنید. یا مواردی را که می‌تواند زندگی مخاطبان شما را راحت کند به اشتراک بگذارید.

با این روش اعتماد ایجاد می‌کنید و به آن‌ها نشان می‌دهید که چقدر به نیازها و نظرات آن‌ها اهمیت می‌دهید.

همیشه قبل از اینکه بخواهید روی شما سرمایه‌گذاری کنند، باید ابتدا به آنها خدمت کنید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی منجر به تولید بیشتر می‌شود:

شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و لینکدین به برندها امکان تولید پیشرو را می‌دهند.

به عنوان مثال، اجرای یک کمپین تبلیغاتی در فیس بوک به شما کمک می‌کند لیست آدرس‌های ایمیل واجد شرایط خود را افزایش دهید.

از آنجا که همه چیز به صورت آنلاین اتفاق می‌افتد، مارکتینگ شبکه‌های مجازی روشی قابل اندازه‌گیری، سریعتر و آسان‌تر برای ایجاد یک پایگاه داده‌ها از چشم‌اندازها است. با افزایش دید، کسب‌و‌کار شما فرصت‌های زیادی پیدا می‌کند.

محتوای جذاب می‌تواند طرفداران شبکه‌های اجتماعی شما را به وب‌سایت شرکت شما هدایت کند و آنها را به مشتریانی وفادار تبدیل کند.

بازاریابی شبکه‌های مجازی برای شما فضای رقابتی ایجاد می‎‌کند:

چیزهای زیادی برای یادگیری از حضور رقبای خود در شبکه های اجتماعی وجود دارد، به خصوص اگر تازه شروع به کاوش در رسانه‌های اجتماعی کرده‌اید و ایده‌های خوبی در زمینه بازاریابی ندارید.

شرکت‌های پیشرو همیشه رقبای خود را رصد می‌کنند. پیگیری آنچه رقبا در نظر دارند باید بخش اصلی استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شما باشد.

شما می‌توانید برای آزمایش چیزهایی را امتحان کنید که برای رقبای شما مفید هستند.

به عنوان مثال، اگر تبلیغات پولی فیس بوک نتایج خوبی برای رقبای شما ایجاد می‌کند، شما نیز باید آن را امتحان کنید. با این حال، نباید رقابت خود را به گونه‌ای کپی کنید که به اعتبار شما آسیب برساند.

مارکتینگ شبکه‌های اجتماعی مقرون به صرفه است:

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی احتمالاً مقرون به صرفه‌ترین و متنوع‌ترین راه تبلیغ یک تجارت است.

ایجاد یک حساب کاربری در اکثر سایت‌های شبکه‌های اجتماعی هزینه‌ای ندارد. درصورتی که بخواهید برای تقویت محتوای خود یک کمپین پولی راه‌اندازی کنید ، هزینه آن در مقایسه با سایر روش‌های  تبلیغاتی نسبتاً کم است.

اگر به خوبی انجام شود، شانس شما برای تولید بازده بیشتر، از سرمایه شما بیشتر است. اگر تبلیغات پولی بخشی از استراتژی بازاریابی شما در شبکه‌های اجتماعی است، حتماً از همان ابتدا شروع به کار کنید و مسیر خود را ادامه دهید.

همیشه برای بهبود نتایج تبلیغات دیجیتالی می توانید کاری انجام دهید. یکی از مزایای بازاریابی در شبکه های اجتماعی این است که به شما امکان می‌دهد عملکرد خود را ردیابی کرده و استراتژی خود را با استفاده از داده‌ها تنظیم کنید.

یک برنامه ۷ مرحله‌ای برای توسعه استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برنده

مرحله ۱: اهداف و معیارهای مشخصی را برای خودتان تنظیم کنید

از حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌خواهید چه چیزی بدست آورید؟ می‌خواهید میزان تعامل خود را با دنبال‌کنندگان خود افزایش دهید یا درآمد بیشتری کسب کنید. اهداف و معیارهای خود را به روشنی تعریف کنید.

در وهله اول چرا کسب‌وکار شما در شبکه‌های اجتماعی فعال است؟ بدون داشتن هدف مشخص در ذهن خود، نمی‌توانید مسیر درست را تعیین کنید. این موضوع برای تعیین استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی اهمیت بالایی دارد.

بنابراین، اهداف خود را با استفاده از چارچوب زیر تعیین کنید:

منحصر به فرد باشید

هرچه درباره اهداف خود مشخص‌تر باشید، تنظیم استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای شما راحت‌تر خواهد بود. اگر می‌خواهید آگاهی از برند را افزایش دهید، چگونگی انجام این کار را مشخص کنید. بگذارید بگوییم هدف شما این است که ماهانه ۲۵۰ دنبال‌کننده جدید در Instagram جذب کنید.

اهداف قابل اندازه‌گیری داشته باشد

وقتی اهداف مشخصی تعیین می‌کنید، سنجش موفقیت شما آسان‌تر می‌شود. اگر ماهانه ۲۵۰ فالوور جدید نمی‌گیرید، می‌توانید برای بهبود نتایج، استراتژی خود را تغییر دهید.

اهداف باید دست یافتنی باشند

بعضی اوقات شرکت‌ها بیش از حد بلند پروازانه عمل می‌کنند و در نهایت اهداف غیرواقعی و غیرقابل دستیابی را تعیین می‌کنند. با توجه به منابع خود مطمئن باشید که هدف شما قابل دستیابی است. اکنون تجذب ۲۵۰ فالوور جدید در اینستاگرام کاملاً قابل دستیابی است.

مرتبط بودن اهداف

اهداف بازاریابی شما در شبکه‌های اجتماعی چه تاثیری در نتیجه کار شما دارد؟ آیا افزایش تعداد دنبال‌کنندگان اینستاگرام به شما در دستیابی به اهداف تجاری کمک می‌کند؟ اهداف مربوطه با اهداف کسب و کار همسو باشند.

لحاظ کردن محدودیت زمانی

اطمینان حاصل کنید که برای خودتان مهلت تعیین کرده‌اید. باز هم، هنگام انجام این کار واقع بین باشید.

مرحله ۲: مخاطب خود را بشناسید:

تا آنجا که ممکن است  مخاطبان خود را بشناسید. مخاطبان شبکه‌های اجتماعی شما گروهی از افراد هستند که به احتمال زیاد به کسب‌وکار شما علاقه مند هستند. آن‌ها اطلاعات جمعیتی و رفتاری مشترک دارند.

همانطور که درمورد مخاطب مورد نظر خود تحقیق می‌کنید، از خاص بودن بسیار دریغ نکنید. به شما امکان می‌دهد جزئیات دقیق‌تری پیدا کنید و محتوای مربوطه را درست کنید.

نمی‌توانید همه را هدف قرار دهید. یا، مخاطبان شما همه افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی نیستند، به ویژه هنگامی که یک تجارت کوچک را اداره می‌کنید.

مرحله ۳: درمورد رقبای خود تحقیق کنید

رقبای شما از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. مگر نه؟ درباره رقبای خود عمیقاً کاوش کنید.

با بررسی حضور اجتماعی رقبا، می‌توانید بینشی ارزشمند کسب کنید. ابزارهای تجزیه و تحلیل رقبا می‌توانند در این زمینه بسیار کمک کنند.

تجزیه و تحلیل رقابتی انجام دهید:

چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید از رقبا یاد بگیرید. به‌عنوان مثال، چه استراتژی‌هایی برای آنها مفید نیستند. یک تجزیه و تحلیل رقابتی نه تنها رقبای شما را شناسایی می‌کند بلکه به شما درک خوبی از آنچه می‌توانید از حضور اجتماعی خود انتظار داشته باشید، می‌دهد.

این مراحل را دنبال کنید تا تصویری واضح از اینکه با چه کسانی رقابت می‌کنید داشته باشید:

کلمات کلیدی رقابتی خود را شناسایی کنید:

لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با داده‌های مربوط به رقابت و حجم جستجو تهیه کنید. این کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تعریف خود را از رقبا محدود کنید.

بدانید چه کسی برای کلمات کلیدی هدف شما رتبه بندی می‌کند:

۱۰ کلمه کلیدی برتر را که بیشتر به کسب و کار شما مرتبط هستند انتخاب کنید. آنها را به Google متصل کنید تا رقابت برتر خود را پیدا کنید.

شما می‌توانید پس از آزمایش این تکنیک‌ها لیست طولانی از مشتریان بالقوه خود تهیه کنید.

با این حال، لیست خود را فقط به ۵ برندی که در رسانه‌های اجتماعی با شما بیشتر رقابت می‌کنند محدود کنید.

نکته حرفه‌ای: نظرات و بررسی‌های صفحات رسانه‌های اجتماعی رقبا را مشاهده کنید تا ببینید مشتریان آنها از چه چیزی شکایت دارند یا چه چیزی درخواست می‌کنند. گوش دادن اجتماعی روشی مؤثری برای نظارت بر رقابت شماست.

وقتی این موضوع را فهمیدید، بروید و در آن درخواست‌های خاص محتوا ایجاد کنید و فاصله را کم کنید. این به شما یک مزیت عمده نسبت به رقبا می‌دهد.

مرحله ۴: مشخص کنید که در کدام یک از سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنید

از آنجا که صدها رسانه اجتماعی وجود دارد، نمی‌توانید هر پلتفرمی را در استراتژی خود قرار دهید. همچنین، نمی‌توانید محتوای دقیقاً یکسانی را در هر شبکه اجتماعی منتشر کنید..

در اینجا چند نکته برای انتخاب بستر مناسب رسانه‌های اجتماعی آورده شده‌است:

اطلاعات جمعیتی مخاطبان را در نظر بگیرید:

درباره مشتری‌های خود چه می‌دانید؟ آیا آ‌‌‌ن‌ها جوان‌تر، پیرتر، مرد یا زن هستند؟ قبلاً توضیح داده‌ایم که چگونه یک برند می‌تواند درک بهتری از مخاطبان خود ایجاد کند.

وقتی شما اطلاعات جمعیتی را مطالعه می‌کنید، می‌توانید شبکه اجتماعی متناسب با استراتژی خود را شناسایی کنید. این موضوع در مدیریت بازاریابی رسانه‌های اجتماعی نقش حیاتی دارد.

به عنوان مثال، اگر بزرگترین بخش مشتری شما ۶۰ سال یا بیشتر از زنان باشد ، توسعه حضور Snapchat برای مشاغل شما ایده خوبی نخواهد بود. به همین ترتیب، اگر مخاطبان هدف شما فقط مردان باشند، ایجاد حضور در Pinterest هدر دادن تلاش شما خواهد بود.

مطابق اهداف تجاری خود، انتخاب کنید:

در هنگام انتخاب شبکه‌های اجتماعی، در نظر گرفتن اهداف تجاری خود بسیار مهم است. نکته کلیدی در اینجا این است که مزایای سیستم عامل را با اهداف تجاری خود هماهنگ کنید.

مرحله ۵: ایجاد محتوای جذاب

در این مرحله، باید ایده خوبی داشته باشید که چه شبکه‌هایی را باید پوشش دهید. وقت آن است که درباره محتوا و چگونگی مرتبط‌تر و جذاب‌تر کردن آن صحبت کنیم.

ایجاد محتوای قابل اشتراک و لذت‌بخش در درک روانشناسی مخاطبان شما خلاصه می‌شود. سپس می‌توانید دقیقاً بفهمید چه چیزی آن‌ها را خوشحال و هیجان زده می‌کند.

محتوا هر چیزی است که شما ارسال می‌کنید:

یک توییت، یک عکس از محصول خود در اینستاگرام، یک به روزرسانی وضعیت فیس بوک، یک پست وبلاگ در LinkedIn و غیره. شما باید محتوای خود را متناسب با هر پلتفرم تنظیم کنید و آن را برای مخاطبان خود مرتبط نگه دارید.

تحقیق درمورد کلمات کلیدی را انجام دهید:

در حالی که تحقیق و تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی برای دستیابی به موفقیت در تبلیغات جستجو بسیار مهم است، انجام تحقیقات درمورد کلمات کلیدی می‌تواند دید شما را در رسانه‌های اجتماعی به طور چشم‌گیری بهبود بخشد.

مخاطبان شما در اینستاگرام، فیس بوک یا یوتیوب باشند، تعیین کنید که مخاطبان شما از کدام کلمات کلیدی استفاده می‌کنند تا محتوای مورد علاقه خود را در رسانه‌های اجتماعی پیدا کنند.

تحقیق و شناسایی کلمات کلیدی متناسب با شبکه‌های اجتماعی به شما ایده روشنی می‌دهد که چگونه ساختار پیام خود را به طور موثر تنظیم کنید.همچنین به شما امکان می‌دهد خواسته‌ها و نیازهای مخاطبان خود را کشف کنید.

بگذارید بگوییم شما می‌خواهید یک پست وبلاگ ایجاد کنید. تحقیقات کلید واژه به شما کمک می‌کند دقیقاً همان چیزی را که مخاطب شما به دنبال آن است، ایجاد کنید. یک سری ابزار تحقیق شگفت انگیز برای کلمات کلیدی وجود دارد که می‌تواند زندگی شما را آسان کند.

شما می‌خواهید محتوایی ایجاد کنید که مردم به آن نیاز داشته و خواستار آن باشند. بنابراین، مدتی را صرف یافتن عباراتی دقیق کنید که مخاطبان رسانه‌های اجتماعی شما برای یافتن محتوا از آن‌ها استفاده می‌کنند.

بیشتر مطالعه کنید: سیر تا پیاز اینستاگرام مارکتینگ برای کسب و کارها

مرحله ۶: تبلیغات در مورد پست‌های رسانه‌های اجتماعی

این که توجه مخاطبان را به محتوایی که در فضای وب منتشر شده جلب کنید کار بسیار دشواری است، به خصوص اگر میزان اشتراک‌گذاری هم صفر باشد.

برای استفاده بیشتر از شبکه‌های اجتماعی خود، قانون ۸۰/۲۰ را دنبال کنید که می‌گوید: “۲۰٪ از وقت خود را صرف ایجاد محتوا کنید و بقیه (۸۰٪) را صرف تبلیغ آن”.

من مطمئن هستم که این جمله را شنیده‌اید: “اگر محتوا سلطان باشد، به اشتراک گذاشتن، ملکه است”.

تولید محتوا روندی زمان‌بر است. اگر در وهله اول محتوای عالی ایجاد کنید، ایجاد تعامل بسیار آسان‌تر خواهد شد. متأسفانه، بیشتر افراد محتوای با کیفیت بالا ارسال نمی‌کنند و در نهایت هیچ چیزی برای تجارت خود تولید نمی‌کنند.

بنابراین، اول از همه، محتوای شما باید دقیقاً همان چیزی را ارائه دهد که مخاطب شما به دنبال آن است.

بیشتر شبکه‌های  پیشرو رسانه‌های اجتماعی به شما امکان می‌دهند تبلیغات  انجام دهید. می‌توانید کمپین های اجتماعی پولی را برای رسیدن به اهداف خاص تجاری با هزینه نسبتاً کم اجرا کنید.

نکته حرفه ای: هنگام ایجاد تبلیغات، نسخه‌های مختلف تبلیغات را با پیام‌های مختلف ایجاد کنید تا بیشترین و بهترین تعامل را داشته باشید. این به شما کمک می‌کند تا با هر شخص جداگانه صحبت کنید.

مرحله ۷: نتایج را به طور مکرر تحلیل کنید

استراتژی بازاریابی شما در شبکه‌های اجتماعی قسمت عمده ای از برنامه کلی بازاریابی شماست.  دفعه اول هنگامی که شروع به اجرای استراتژی و اندازه‌گیری عملکرد خود می‌کنید، ممکن است دریابید که برخی از تاکتیک‌های شما همانطور که پیش بینی شده است کار نمی‌کنند. بنابراین، لازم است نتایج خود را تجزیه و تحلیل کنید تا مشکلات را شناسایی و برطرف کنید.

چه چیزی را باید ردیابی کنید؟

از درصد مشارکت در پست تا تعداد فالورها، معیارهای اندازه‌گیری شبکه‌های اجتماعی می‌توانند گیج کننده باشند. با این حال، شما باید معیارهای درست را بر اساس اهداف خود تعیین و پیگیری کنید. برای هر هدف، شما به یک معیار اندازه‌گیری مرتبط نیاز دارید.

بگذارید بگوییم هدف شما این است که در یک بازه ۲ ماهه ۲۵٪ بازخورد شبکه اجتماعی خود را افزایش دهید.

برای رسیدن به این هدف، شما یک کمپین راه اندازی می‌کنید که شامل تبلیغات و اینفلوئنسرها است. برای تجزیه و تحلیل نتایج خود، باید به معیار بازدید اجتماعی و نرخ تبدیل توجه کنید.

معیارهایی که واقعاً مهم هستند:

حجم: چند نفر در مورد برند یا کمپین‌های شما صحبت می‌کنند؟

رسیدن: اندازه گیری اندازه مخاطب بالقوه است. این نشان می‌دهد که محتوای شما تا کجا بازنشر می‌شود.

تعامل: مخاطبان شما برای درگیر کردن و انتشار مطالب شما چه می‌کنند؟

تأثیر: آیا محتوای رسانه‌های اجتماعی شما آنقدر قدرتمند است که پیروان شما را به انجام واقعی کاری ترغیب کند؟ داشتن میلیون‌ها دنبال‌کننده یک چیز است، ایجاد حضور تأثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی چیز دیگری است.

مهم است که به طور منظم استراتژی خود را بر اساس داده‌ها ارزیابی کنید. استراتژی خود را براساس آنچه مؤثر است و آنچه کارایی ندارد اصلاح کنید.

امیدوارم این مقاله به شما کمک کند تا در نهایت یک استراتژی بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنید، که کارساز باشد.

بیش از ۲۰۰ وب سایت رسانه اجتماعی وجود دارد. همان جایی باشید که مخاطب شما هست. برای موفقیت در آخرین فناوری‌ها به‌روز باشید.

خدمات دیجیتال مارکتینگ ماهور وب

ماهوروب می‌تواند در یافتن استراتژی مناسب برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی درکنار شما باشد و به کسب‌و‌کار شما رونق بخشد. برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر، به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس

!لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

الان در دفتر هستیم!

با ما تماس بگیرید

شماره تماس

پست الکترونیکی

09011892750

درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم