سئو تکنیکال چیست؟ ۷ موردی که باید در سایت بهینه باشد.

برای اینکه بتوانیم رتبه بهتری در گوگل داشته باشیم، باید سایت خود را بهینه کنیم. سئو شامل بیش از ۱۵۰ مورد هست که تمامی این موارد را در سه دسته سئو تکنیکال، سئو داخلی سایت و سئو خارجی سایت دسته‌بندی کردیم.

در مقاله سئو چیست به بررسی موارد کلی پرداختیم و مراحلی که برای سئو لازم هست را بیان کردیم. در ادامه با مفهوم سئو تکنیکال آشنا خواهیم شد.

سئو تکنیکال چیست؟

یک بنز را در نظر بگیرید، به شدت زیبا هست، قدرت و سرعت بسیار بالایی نیز دارد. اما این ماشین با داشتن یک موتور خراب چه کاربردی دارد؟

خب به نظر می‌رسد چنین ماشینی هیچ کاربردی ندارد حتی اگر بنز باشد. سایت نیز دقیقا به همین شکل هست، اگر یک سایت باکیفیت و عالی داشته باشید ولی از لحاظ فنی مشکل داشته باشد هیچ کاربردی ندارد.

سئو تکنیکال سایت را باید به دقت بررسی کرد و اگر مواردی مثل سرعت سایت،قابل دسترس بودن و دیگر موارد که در ادامه خواهم گفت مشکلی داشتند برطرف نمود.

چرا باید به سئو فنی یا تکنیکال اهمیت دهیم؟

شما در تلاش هستید که هر روز محتوای عالی و کاربردی در سایت منتشر کنید تا کاربران استفاده کنند. عکس تولید می‌کنید، ویدیو می‌سازید، اینفوگرافیک طراحی می‌کنید. انتظار دارید که در سریعترین زمان خود را به گوگل نشان دهید و رتبه‌ای خوبی بگیرید.

اما غافل از اینکه سایت شما مشکل عدم دسترسی دارد. به طوری که موتورهای جستجو نمی‌توانند وارد سایت شوند و محتوای شمارا ایندکس کنند. اهمیت سئو تکنیکال در اینجا مشخص می‌شود و باید قبل از هر کاری به فکر بهبود موارد فنی سایت خود باشید.

یک سایت از لحاظ تکنیکال چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

یک سایت تکنیکالی باید سرعت خوبی داشته باشد. قابل دسترس برای ورود موتورهای جستجو باشد. محتوای تکراری نداشته باشد. آدرس های خراب سایت اصلاح شود. که در ادامه به ۷ مورد از سئو تکنیکال می‌پردازیم.

۱- سرعت سایت در سئو تکنیکال

کاربران در حال حاظر به شدت بی‌حوصله شده‌اند. باکمترین تاخیر در لود سایت، صفحه را می‌بندند و به سایت دیگری مراجعه می‌کند.

برای افزایش سرعت سایت، اول باید بدانید که چه مشکلی دارید. برای آنالیز سرعت میتوانید از test page speed google استفاده کنید. این ابزار گوگل بسیار کاربردی هست و تمام مشکلات سایت را که باعث پایین آمدن سرعت شده است را نشان داده و راه حل نیز به شما میدهد.

۲- اجازه ورود به موتورهای جستجو

ربات‌های گوگل برای ایندکس کردن صفحات سایت ساخته شده‌اند. ولی اجازه ایندکس کردن یا نکردن سایت دست خود شما هست. به این صورت که اگر از اِلمان noindex استفاده کنید، صفحه ایندکس نمی‌شود. این مورد را در مقاله ایندکس سایت به طور کامل شرح خواهم داد.

ایجاد و بهینه سازی robots.txt

فایل robots.txt فایلی هست که اگر در هر سایتی باشد ربات‌ها اولین چیزی که بررسی می‌کنند، همین فایل است. این فایل نشان میدهد که ربات اجازه ورود به چه صفحات و اطلاعاتی را ندارند.

متا تگ های صفحات برای معرفی بهتر

اگر ما یک تگ html بنویسیم، سپس بین آن محتوا قرار دهیم گوگل آن را ایندکس کرده و در نتایج نمایش میدهد. در حال حاظر به علت بالا بودن حجم اطلاعات سایت های که خود را بهتر معرفی می‌کنند، رتبه بهتری دارند.

استفاده از متا تگ باعث می‌شود گوگل راحت‌تر و بهتر اطلاعات سایت را درک کند و در اختیار کاربران قرار دهد.

۳- اصلاح لینک های خراب (۴۰۴)

در نظر بگیرید برای مسافرت به یک شهر جدید رفته‌اند. قصد دارید به مکان های دیدنی این شهر بروید، اما آدرس آن را نمی‌دانید و از یک راهنما میپرسید. سپس شروع به حرکت کرده و به آدرسی که راهنما داده میروید. بعد از گذشت چند دقیقه متوجه می‌شوید که آدرس اشتباه است. چقدر ناراحت و عصبانی می‌شوید؟

خطای ۴۰۴ نیز دقیقا همین هست و باید آدرس های خراب و شکسته را در سایت خود اصلاح کنیم. گوگل نباید عصبانی شود مواظب باشید.

۴- جلوگیری از انتشار محتوای تکراری

گوگل حساسیت زیادی نسبت به محتوای تکراری دارد. در طراحی سایت امکان ایجاد محتوای تکراری وجود دارد، و از دسترس ما خارج هست. برای اینکه بتوانیم از ایجاد محتوای تکراری در سایت جلوگیری کنیم، باید از تگ canonical استفاده شود. روش استفاده را در مقاله تگ canonical آموزش میدهم.

۵- افزایش امنیت سایت

گوگل به سایت های که امنیت ندارند، اعتماد نمی‌کند. اگر گوگل به سایت شما اعتماد نکند، دیگر امکان حضور در نتایج و جذب کاربران را نخواهید داشت.

گواهی ssl نشان میدهد که سایت شما امنیت دارد، یا ندارد. با نصب گواهی ssl بر روی سایت خود اعتماد گوگل را جذب کنید، و در نتایج قرار بگیرید.

۶- محتوای ساختار یافته ( نتایج غنی گوگل)

گوگل کاربران خود را به شدت دوست دارد، و تمام سعی خود را می‌کند که بهترین پاسخ را برای جستجوی کاربر نشان دهد. از طرف دیگر وجود سایت های زیاد باعث شده است که کاربران سردرگم شوند. گوگل برای حل این مشکل یک راهکار به نام نتایج غنی یا reach results مطرح کرد.

نتایج غنی باعث می‌شود، کاربر قبل از کلیک و ورود به سایت اطلاعات داخل سایت را مشاهده کند. این امر باعث شده است که کاربران وارد سایتی شوند که دقیقا نیاز کاربر را رفع می‌کند.

۷- استفاده از نقشه سایت sitemap

نقشه سایت یک فایل xlm هست، تمامی اطلاعات یک سایت داخل این فایل قرار میگیرد. این فایل به ربات‌ها کمک می‌کند تا به تمام محتوای سایت دسترسی داشته باشند، و سریعتر اطلاعات جدید سایت را پیدا کنند. اگر اطلاعات بیشتری میخواهید به مقاله‌ای نقشه سایت مراجعه کنید.

در این مقاله ما سئو تکنیکال و اهمیت آن برای سایت را یاد گرفتیم. مواردی که لازم هست در سایت بهینه کنیم مرور کردیم و ۷ مورد که باید در سئو تکنیکال انجام دهیم بررسی کردیم.

لطفا نظرات و انتقادات خود را برای پیشرفت ما در قسمت نظرات ارسال کنید، تا مقالات بهتری برای شما قرار دهیم.

تیم تحریریه ماهور وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس

!لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

الان در دفتر هستیم!

با ما تماس بگیرید

شماره تماس

پست الکترونیکی

09011892750

درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم