مزرعه لینک یا Link Farm چیست؟

مزرعه لینک یعنی وب‌سایت‌هایی که با هدف افزایش محبوبیت لینک سایت‌های دیگر و با افزایش تعداد لینک‌های دریافتی، ایجاد شده‌اند. یک مزرعه لینک معمولاً مانند یک صفحه وب معمولی به نظر می‌رسد، اما اکثر مطالب هایپرلینک شده و لینک‌های آن تصادفی و غیرمرتبط با وب سایت های دیگر هستند.

لینک فارم را می‌توان تبلیغی برای تولید محتوای شما در نظر گرفت. معمولا شبکه‌ای ایجاد می‌کنند که فقط با هدف جمع‌آوری تعدادی از سایت‌ها، برای اشاره به یک وب سایت ایجاد می‌شود. از آنجا که Google از پیوندهای غیرمرتبط بین سایت‌ها بیزار است، برخی از مزرعه لینک‌ها، لینک‌های خود را به دسته‌های مختلف تقسیم می‌کنند.

آشنایی بیشتر با لینک فارم

Link farmها در پاسخ به الگوریتم رتبه‌بندی گوگل (PageRank)، ایجاد شدند. PageRank لینک‌ها را به عنوان رأی در نظر می‌گیرد و جایی که صفحه‌ای به صفحه دیگر لینک می‌شود به آن رأی می‌دهد. بنابراین، صفحاتی با بیشترین لینک،  باارزش تلقی می‌شوند. مزرعه لینک برای کمک به افزایش PageRank ایجاد شده‌ است. با این وجود در چند وقت اخیر، گوگل و سایر موتورهای جستجو الگوریتم‌های خود را به‌گونه‌ای تنظیم کرده‌اند تا از نمایش مزرعه‌های لینک در بالای صفحه نتایج موتور جستجو جلوگیری کنند.

وب سایت‌هایی که مزرعه لینک ایجاد کرده‌اند می‌توانند توسط Google و سایر موتورهای جستجو جریمه شوند.

آیا استفاده از مزرعه لینک کار درستی است؟

لینک‌دهی به‌عنوان یک روش “کلاه سیاه” SEO در نظر گرفته می‌شود. زیرا محتوای موجود در وب سایت‌هایی که به یکدیگر لینک می‌شوند غالباً بی‌ارتباط به یکدیگر هستند و توسط نیروی انسانی ایجاد نشده است. یعنی می‌تواند با استفاده از برنامه‌ها یا ربات‌ها ایجاد شود. اغلب آنان از کیفیت بسیار پایینی برخوردارند. موتورهای جستجو می‌توانند مزارع لینک را به راحتی تشخیص دهند. پس نباید به آن‌ها به‌عنوان یک استراتژی سئو درازمدت نگاه کرد.

بیشتر بخوانید: سئو کلاه سیاه، خطری که سایت شما را تهدید می‌کند.

لینک فارم‌ها اغلب با هدف بالا بردن هرچه بیشتر وب سایت‌های خود در رتبه بندی موتورهای جستجو، توسط اپراتورهای وب سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزرعه‌های لینک به راحتی قابل شناسایی هستند زیرا معمولاً از یک وب سایت با محتوای کم اما تعداد زیادی لینک خارجی تشکیل شده‌اند. این لینک‎‌ها گاهی در قسمت پایین صفحه قرار دارند.

ارتباط محتوای متن و پیوندهای HREF نقش اصلی را بازی می‌کنند، زیرا موتورهای جستجو توانایی شناسایی شبکه‌های لینک شده را دارند. شبکه‌های لینکی نقض دستورالعمل‌های موتور جستجو تلقی می‌شوند و در صورت کشف مجازات می‌شوند.

لینک‌دهی کاملاً متفاوت از لینک‌سازی یا پروژه‌های وب مانند تجارت یا دایرکتوری‌های آنلاین است. البته لینک‌ها در اینجا نیز ایجاد می‌شوند. با این حال، دایرکتوری‌ کسب و کارها یا همان لیست وبسایت‌ها برای کمک به کاربر جهت جستجوی راحت‌تر هستند. یعنی پیدا کردن ترکیبی از مطالب خوب و منابع با کیفیت.

Link farms غالباً وب سایت‌هایی هستند که فاقد هرگونه محتوای مرتبط هستند و فقط هدف آن‌ها ایجاد لینک است.

از وب‌سایت‌هایی که به طور انحصاری فقط اقدام به تولید لینک می‌کنند، می‌توان به عنوان شبکه لینک نیز نام برد. چنین سایت‌هایی برای بازدیدکنندگان بی‌فایده اند، زیرا تنها هدف آن‌ها مراجعه به سایر وب سایت‌ها و در نتیجه افزایش محبوبیت لینک آنها است. آن‌ها قرار است رتبه صفحه را بر اساس تعداد لینک‌هایی که به وب سایت مورد نظر مراجعه می‌کنند، افزایش دهند.

تا چند سال پیش، چنین روش‌هایی کارساز بود، اما موتورهای جستجو در شناسایی اسپم‌ها، شبکه‌های لینک و سایر روش‌های کلاه سیاه برای کشف تکنیک‌هایی مانند cloaking هوشمندتر شده‌اند.

استفاده از مزارع لینک توسط Google هدف قرار گرفته و اسپم محسوب می‌شود. اگر یک مزرعه لینک شناسایی شود، در نتایج جستجو در پایین‌ترین حالت لیست می‌شود یا به طور کامل از فهرست موتور جستجو حذف می‌شود. بنابراین چنین صفحه‌ای دیگر در دسترس کاربران نخواهد بود.

ارتباط لینک فارم‌ها با سئو

علاوه بر همه مطالب گفته شده، Google هر وب سایت دیگری را که با چنین مزرعه لینک‌هایی در ارتباط باشند مجازات خواهد کرد. به این دلیل که لینک‌ در چنین شبکه‌هایی، مضر محسوب می‌شوند. گوگل فقط تعداد لینک‌ها را ارزیابی نمی‌کند بلکه کیفیت آنها را نیز ارزیابی می‌کند. فراوانی بی‌معنی لینک‌هایی که اصلا به محتوای وب سایت مربوط نمی‌شوند توسط موتورهای جستجو کاهش می‌یابند و بر رتبه‌بندی تأثیر منفی می‌گذارند.

در نتیجه، وب سایت‌های لینک شده در لیست نتایج جستجو پایین می‌روند. این امر کاملاً منظم اتفاق می‌افتد. به اپراتور وب سایت و مشتریان توصیه می‌شود که از این نوع سئو کلاه سیاه خودداری کنند یا در صورت لزوم به آژانس طرف قرارداد خود اطلاع دهند که مایل به ایجاد لینک سازی طبیعی هستند.

اگر در مزرعه لینک، لینکی دارید، باید شناسایی و حذف شوند. این امر ابتدا به تجزیه و تحلیل دقیق پیوند لینک نیاز دارد. سپس کلیه لینک‌های مخرب باید به صورت دستی حذف شوند. درخواست تجدید نظر بعداً می‌تواند به Google ارسال شود.

خدمات سئو و دیجیتال مارکتینگ با ماهور وب

برای مشاوره و راهنمایی بیشتر در زمینه خدمات گروه تخصصی ماهور وب به قسمت تماس با ما مراجعه کنید. در این گروه می‌توانیم با ارائه خدامت تخصصی سئو و دیجیتال مارکتینگ در خدمت شما عزیزان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس

!لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

الان در دفتر هستیم!

با ما تماس بگیرید

شماره تماس

پست الکترونیکی

09011892750

درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم