بازاریابی ارجاعی یا REFERRAL MARKETING چیست؟

یکی از رایج ترین سؤالاتی که پیش رو داریم این است که “بازاریابی ارجاعی چیست؟”

صنعت بازاریابی مملو از استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی است که شما می‌توانید در نظر بگیرید. تعداد زیادی راه حل استراتژیک برای حل نقاط دردسرساز وجود دارد. امروزه خریداران آنلاین از تبلیغات بنر و تبلیغات پاپ آپ خسته شده‌اند. خریداران می‌خواهند به حرف افرادی که می‌شناسند و اعتماد دارند گوش دهند. این افراد شامل خانواده، دوستان، همسالان و همکاران می‌شود.

واضح است که مصرف کنندگان قبل از خرید محصولات و خدمات، اطلاعات بیشتری می‌خواهند. در حالی که مکالمات آنلاین درباره برندها با سرعت بی‌سابقه ای پیش می‌روند، امکان مقایسه و ردیابی ارجاعات و توصیه‌ها از طریق اشتراکات شخصی روشی منحصر به فردتر است. در اینجاست که بازاریابی ارجاعی وارد می‌شود. بازاریابی ارجاعی به نام بازاریابی دهان به دهان نیز شناخته می‌شود.

بازاریابی ارجاعی چیست؟

مطالعات نشان داده است که مشتریان نه تنها به افراد مراجعه می‌کنند، بلکه براساس آن‌ها نیز عمل می‌کنند. بازاریابی ارجاعی ماهیت ارگانیک و نوع دوستانه ارجاعات را دارد و به برند ها ابزاری برای ایجاد انگیزه و مدیریت می‌دهد.

زیرا بازریابی اجتماعی نوعی استراتژی بازاریابی است که مشتری تجربیات خود را در مورد محصول، خوب یا بد (بیشتر خوب) با دوستان و محافل اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارد.

ما دیده‌ایم که شرکت‌ها یک برنامه ارجاع در داخل و خارج  ایجاد می‌کنند که سعی می‌کنند از طریق ایمیل و سایر سیستم های اساسی آن را به صورت دستی مدیریت کنند. اما موفق ترین شرکت‌‌‌ها با استفاده از یک بستر برای ثبت نام، ردیابی، مدیریت و پاداش دادن به سفیران خود، فرآیند را خودکار می‌کنند.

هدف از بازاریابی ارجاعی ساده است: استفاده از قدرت دهان به دهان گشتن یک جریان برای هدایت مداوم ارجاعات با کیفیت بالا و در نتیجه افزایش درآمد. این ویژگی ما را به سمت استفاده از بازاریابی ارجاعی سوق می‌دهد.

اکثر سازمان‌ها بر بازاریابی ارجاعی متمرکز می شوند به این دلیل که:

هزینه‌های فروش و چرخه فروش را کاهش می‌دهد.

مراجعه می‌تواند سطح بالایی از مصرف کنندگان راضی را ایجاد کند.

درآمد حاصل از فروش را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: نقطه ضعف‌های فروش اینترنتی در ایران

چرا استراتژی بازاریابی ارجاعی کار می‌کند؟

حال سؤال این است که چگونه و چرا کار می‌کند. عملکرد آن بسیار ساده است. افراد نظرات، بررسی‌ها و توصیه‌های افراد دیگر را می‌خوانند و سپس تصمیم خود را برای خرید می‌گیرند. به این دلیل است که مردم معمولاً به جای اینکه حرف‌ها و وعده‌های تبلیغ‌کننده را باور کنند، افراد عادی دیگر مانند خود را باور می‌کنند.

در بین دوستان حتی سریعتر کار می‌کند. طبق مطالعه‌ای که توسط نیلزن انجام شده است ۹۲٪ از مشتریان گفتند كه آن‌ها احتمالاً افرادی را كه می‌شناسند باور می‌كنند، خصوصاً هنگام مراجعه. با این حال، استراتژی بازاریابی ارجاعی به دلایل زیر بسیار تأثیرگذار و قدرتمند است.

هدف گذاری

یک دوست یا یک فرد مشهور را تصور کنید که شما او را تحسین می‌کنید و نقاط مشترک زیادی بین شماست. وقتی مشاهیر یا دوستانتان را میبینید که در مورد چیزی بدون توقف صحبت می‌کنند، پس احتمال بیشتری وجود دارد که شما نیز همان کار را انجام دهید. به این دلیل که اگر خوب نبود، آن‌ها نیز از آن استفاده نمی‌کردند.

بازاریابان از همین اصل پیروی می‌کنند؛ اول از همه، آن‌ها بخش عمده جمعیتی جامعه، سپس گزینه‌ها و ایده آل خود را شناسایی می‌کنند. سپس، دقیقاً همان سبکی را که مردم می‌خواهند و دنبال می‌کنند را اتخاذ می‌کنند.

اعتماد

مطالعات اخیر نشان داده است که مردم تمایل دارند به جای پیام‌های تبلیغاتی و بازاریاب‌های عمومی، به افرادی که مانند آ‌ن‌ها هستند اعتماد کنند. به این دلیل است که به  شخصی که می‌شناسید اعتماد می‌کنید. پس انتخاب بسیار ساده است، شما به شخصی که می شناسید اعتماد خواهید کرد.

رسیدن

در گذشته، ارتباط چهره به چهره تنها راه ارتباط با دیگران، به اشتراک گذاشتن و بیان دیدگاه شما بود. این متعلق به دنیای بدون رسانه‌های اجتماعی بود. امروزه شما در هر زمان می‌توانید به راحتی نظرات خود را در مورد هر چیزی به اشتراک بگذارید. این بازبینی‌ها برای مطالعه عموم آزاد است، مردم می‌توانند آن‌ها را از هر مکانی مشاهده کنند.

شرکت ها از برنامه بازاریابی ارجاعی استفاده می‌کنند

انواع مختلفی از مشاغل وجود دارند که از بازاریابی ارجاعی استفاده می‌کنند و در این حرفه‌ها تنوع زیادی وجود دارد. برخی از آن مشاغل به شرح زیر است:

 • خرده فروشان
 • هتل‌ها و رستوران‌ها
 • پزشکان، دندانپزشکان، و داروسازان
 • بانک‌داران
 • آژانس‌های مسافرتی و فرودگاه‌ها
 • باشگاه‌های بدن‌سازی
 • شرکت‌های خودروسازی
 • فروشگاه‌های موادغذایی
 • و …

بازاریابی ارجاعی برای چه کسی مناسب است؟

بازاریابی ارجاعی می‌تواند برای همه کسب و کارها که شامل کسب و کارهای کوچک و مالک و کارآفرینان تا شرکتهای عظیم در هر زمینه‌ای می تواند مؤثر باشد.

بیشتر بخوانید: بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

برخی از روش‌های موثر بازاریابی ارجاعی عبارتند از:

 • مراجعه به بازار هدف

شما باید سازمان‌ها و افرادی را که می‌توانند برای مراجعه به کسب و کار شما ترغیب شوند را مورد هدف قرار دهید.

 • ۲۰ درصد

۲۰٪   از مشتریان اصلی که مراجعین همیشگی کسب و کار  شما هستند را کشف کنید و برای مراجعه به آن‌ها رجوع کنید.

 • انواع مشتری

مشتریان ارجاع شده خود را از مشتریانی که می‌توانید به آن‌ها خدمات ارائه دهید جدا کنید.

 • ایجاد حس اطمینان

وقتی کسی مشتری به شما ارجاع می‌دهد، باید مطمئن باشد که شما ضمانت‌هایی را که مدعی شده بودید، ارائه می‌دهید.

 • مشتری ارجاعی کامل

اگر این گروه از مشتریان را دارید، خدمات خود را به آن‌ها ارائه کنید. سپس بر روی ارائه مهمترین و قابل توجه ترین خدمات به مشتری و تجربه مشتری متمرکز شوید.

 • یک برند بسازید

اگر برندی را بسازید که به داشتن یک چیز مشهور باشد ، ارجاع تجارت شما برای دیگران ساده خواهد بود.

 • درخواست مراجعه کنید

مشتریان راضی و مصرف کنندگان راضی شما آماده هستند تا به دلیل نیاز آنها برای کمک به همراهان یا اقوام خود ، مراجعات شما را فراهم کنند.

 • بهترین زمان برای گرفتن معرفی

بهترین زمان برای درخواست مراجعه فقط پس از زمانی است که کسی از کار شما تعریف کرده است.

 • سیستم جایزه دادن

برخی از جوایز خارق العاده را به مشتریان همیشگی خود اهدا کنید.

 • منابع ارجاع خود را خوشحال کنید

یک نامه تشکر فوق العاده تهیه کنید و آن را سفارشی کنید و به هر ارجاعی که می گیرید ارسال کنید.

نتیجه‌گیری

بازاریابی ارجاعی یک استراتژی طبیعی است که در آن بزرگ‌ترین طرفداران، مشتریان، شرکا و اینفلوئنسرهای شما در مورد برند شما (یا رقبای شما) صحبت می‌کنند.

اینکه در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید مهم نیست، بلکه این نکته مهم است که: بازاریابی ارجاعی موفقیت‌آمیز یک اثر شبکه طبیعی ایجاد می‌کند. همانطور که مشتری‌های ارجاع شده بیشتری پیدا می‌کنید، نسبت غیرطبیعی زیادی از آن‌ها به سفیران جدید تبدیل می‌شوند. سپس آن سفیران مشتریان جدیدی جذب می‌کنند و چرخه از ابتدا شروع می‌شود.

خدمات دیجیتال مارکتینگ ماهور وب

ماهوروب می‌تواند شما را در یافتن استراتژی مناسب باکسب وکارتان، راهنمایی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. به وبلاگ ما سر بزنید و با جدیدترین روش‌های بازاریابی آشنا  شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تماس

!لطفا اطلاعات خود را وارد کنید

الان در دفتر هستیم!

با ما تماس بگیرید

شماره تماس

پست الکترونیکی

09011892750

درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم